Lise ve KPSS: Ortaöğretim öğrencileri KPSS'ye girebilirler mi?

2013 KPSS'ye Kimler Başvurabilir? Lise ve Önlisans öğrencileri ve mezunları 2013 KPSS'ye girebilir mi?

2012 KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavının başvuruları başladı. Başvurular 18 Haziran - 11 Temmuz 2012 tarihleri arasında tamamlanacak. Sınav 23 Eylül 2012 günü. Şimdi en çok merak edilen soru: KPSS'ye kimler başvurabilir? Sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz:

Açık Lise Öğrencileri KPSS'ye Girebilir mi?

"Açık Lise öğrenci ve mezunları KPSS'ye girebilir mi?" sorusu, 2012 KPSS yaklaşırken en çok sorulan sorulardan birisi olmaya başladı. Bu soruya henüz 2012 KPSS Başvuru Kılavuzu yayınlanmadığı için, başvuru koşulları açısından herhangi bir farklılık göstermeyen 2010 KPSS Ortaöğrenim ve Önlisans Başvuru Kılavuzuna bakarak cevap verilebilir. (Biz sizin için tarihleri güncelledik.) Kılavuzun 1. sayfasında şu bilgiler yer alıyor:

1.6. 2012-KPSS (Ortaöğretim / Önlisans) ortaöğretim okullarından veya önlisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir.

1.7.  Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur. 2010 yılında yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi ortaöğretim ve önlisans düzeyindeki adaylar için Eylül 2012 tarihinde sona ereceğinden kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına atanmak üzere tercih yapmak isteyen adayların bu sınava mutlaka girmeleri gerekir.

1.8. Adayların, B Grubu Kadrolar için ÖSYM’ce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle sınava girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şarttır.

1.9. Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir.

KR Kariyer Rehberlik'in Notu:

1.8 maddedeki mezun olma şartı sınava giriş için değil, tercih ve yerleştirme işlemleri içindir. Sınava giriş için mezun olma şartı getirilmiyor, aksine sınavın geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek herkesin sınava girebileceğini belirtiyor. Dolayısıyla Açık Lise öğrencilerinin Eylül 2012'de yapılacak olan ve geçerlilik süresi 2014 Eylül'ü olan sınava girmeleri (2014 Eylül'ünden önce mezun olma imkanı varsa), hem devlet memuru olabilmek açısından, hem de tecrübe açısından mutlaka gereklidir.

Lise Öğrencileri (Anadolu, Düz, Meslek, Fen v.b.) KPSS'ye Girebilir mi?

KPSS 2012 Ortaöğretim sınavı başvuru tarihine bir aydan az bir zaman (18.06.2012 - 04.07.2012) kaldı. Ortaöğretimli olarak KPSS'ye girecek adaylar için süreç yaklaşıyor ve hızlanıyor. Bu süreçte mezun adaylar açısından sorun yok, ancak halen lise öğrencisi olanlar için KPSS bir soru konusu. Öğrenci olan Liseliler 2012 KPSS'ye girebilecek mi, girmeli mi? Bu soruya 2010 KPSS Kılavuzundan yukarıda alıntıladığımız maddeler cevap veriyor aslında. Biz sadece özellikle yukarıdaki notumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz. Öte yandan özellikle zaten YGS-LYS'ye hazırlanmış, dershaneye gitmiş liselilerin henüz bilgileri tazeyken 23 Eylül 2012 günü yapılacak KPSS'ye girmeleri daha avantajlı olacaktır.

 

İDDİA EDİYORUZ:
BU FİYATLARA FOTOKOPİLERİNİ BİLE ALAMAZSINIZ!

 

 

 

 

KR Açık Lise Fasikülleri

Açık Lise Sınavlarına Hazırlanmanın En Kolay ve Garantili Yolu...

 

- 42 farklı dersten 42 farklı Fasikül

- Sınav sorularının ÇÖZÜMLERİ

- Son üç yılın sınav soruları

- Özgün dizgi ve mizanpaj

- Kuşe kağıt ve renkli kapak baskısı

- Orijinal matbaa baskısı

- Her dersten 36 - 68 sayfalık ayrı fasikül

- Yolda - trende - otobüste çalışabileceğiniz pratik fasiküller

- Türkiye'nin her yerine adrese teslim kargo ve kapıda ödeme kolaylığı

 

 

 

1,5 Liradan Başlayan Fiyatlarla

 

 

2012 KPSS Sınavına Müracaat Edecek Açık Liseli Öğrenci ve Mezunlar

2012-KPSS sınavına; Açık Öğretim Lisesi’nden mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi olan iki yıl içinde mezun olabilecek durumda olan öğrencilerimiz müracaat edebilir. Herhangi bir nedenden dolayı mezun olamayan öğrencilerimiz girmiş oldukları KPSS sınavındaki sorumluluk tamamen kendine aittir. KPSS sınavı için gerekli olan belgeyi bölgenizde bulunan Genel Lise Müdürlükleri ve Milli Eğitim Müdürlüklerince Açık Öğretim Lisesi işlerini yürütmekle görevlendirilen Anadolu Lisesi Müdürlükleri ile Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğünden alabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için ÖSYM nin resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

http://www.osym.gov.tr/belge/1-13529/2012-kamu-personel-secme-sinavi-kpss-ortaogretimonlisan-.html

 

Etiketler:

Kimler KPSS'ye Girebilir? Açık Lise öğrencileri KPSS'ye girebilir mi? AOL, KPSS'ye girmeli mi? KPSS ve AOL, KPSS ve Açık Lise, KPSS Ortaöğrenim Puan Hesaplama, KPSS Lise Puan Hesaplama, KPSS testlerin kapsamları, KPSS Soru sayıları

 

Subject *  
Email *  
Nick Name * Rate    
 Confirm Image  Refresh
 
Add Comment

 
 

Bize ulaşın, sorularınızı gönderin.

Programlama ve destek: A. Tanrıkulu