TS Puanlı Bölümler

TS Puanlı Lisans Programları burada. 2017 YGS-LYS Üniversite adayları için TS Puanlı bölümler aşağıda. Türkçe Sosyal Puanıyla girilen bölümler TS 1 ve TS 2 puanlı bölümler olarak ve alfabetik şekilde aşağıda yer alıyor.


Sözel Bölüm Tercihi Yapacak Adaylar için:

Psikoloji Konu Anlatımı ve Testleri burada!

Mantık Konu Anlatımı ve Testleri burada!

Yeni Sistemde Eşit Ağırlık Puanıyla Girilen Bölümler için tıklayın!

Yeni Sistemde Sözel Puanlı Bölümler için tıklayın!

Yeni Sistemde Sayısal Puanla Girilen Bölümler için tıklayın!


TS Puanlı Bölümler 2017 ÖSYS değişiklikler var: İlahiyat ve Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği gibi öğretmenlik bölümlerinin puan türleri nedir?Puan Türlerine Göre Bölümler:

ts-puanli-bolumler2012 ÖSYS (YGS-LYS) itibariyle alan ayrımı kaldırıldığı, hangi bölümü tercih ederseniz edin AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) katsayısı 0,12 katsayısı ile çarpılacağı için Alan/Kol/Bölüm ayrımına dayalı tablo vermenin bir anlamı kalmamıştır. Meslek Lisesi mezunları hangi bölümleri tercih ettiklerinde AOBP’lerine 0,06 oranında Ek -Puan verileceğini bu linke tıklayarak inceleyebilir.

TS (Türkçe – Sosyal / Sözel) Puanlı Lisans Programları

Sözel Bölüm Tercihi Yapacak Adaylar için:

Psikoloji Konu Anlatımı ve Testleri burada!

Sosyoloji Konu Anlatımı ve Testleri burada!

Mantık Konu Anlatımı ve Testleri burada!

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI BİRİNCİ OTURUM – TYT Testleri Linkleri:

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı Türkçe Testi

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı Sosyal Bilimler Testi

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı Matematik Testi

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı Fen Bilimleri Testi

2018 YKS Online AYT Deneme Sınavı

AYT Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 Testi

TS – 1 Puanlı Lisans ProgramlarıSözel Bölüm Tercihi Yapacak Adaylar için:

Psikoloji Konu Anlatımı ve Testleri burada!

Mantık Konu Anlatımı ve Testleri burada!

TS – 2 Puanlı Lisans Programları

2015 LYS TS-1 puanıyla girilebilecek bölümler, 2014-2015 LYS TS-2 puanıyla girilebilecek bölümler, 2014-2015 LYS TS 1 ve TS 2 puanıyla girilebilecek bölümler, Bir türkçe – sosyal (TS) öğrencisi hangi bölümleri tercih edebilir, edebiyat öğretmenliğine hangi puan türüyle girilebilir, türkçe öğretmenliğine hangi puan türüyle girilebilir, basın yayın bölümüne hangi puan türüyle girilebilir, radyo sinema televizyon – tv bölümüne hangi puan türüyle girilebilir, coğrafya öğretmenliği bölümüne hangi puan türüyle girilebilir? türkçe öğretmenliğine hangi puan türüyle girilebilir? taban puanı?

Sözel Bölüm Tercihi Yapacak Adaylar için:

Psikoloji Konu Anlatımı ve Testleri burada!

Mantık Konu Anlatımı ve Testleri burada!

YGS Puan HesaplamaLYS Puan HesaplamaOBP HesaplamaYGS Puan HesaplamaLYS Puan HesaplamaOBP Hesaplama

Açık Lise Yazı ve Haberler

TS Puanlı Bölümler (62 Yorum)

Yorum Yaz

 1. İyi akşamlar değerli açık lise halkı. Benim de bir sorum olacak. Sanat tarihi, psikoloji, mantık, felsefe derslerinin kaçıncı ünitelerinden sorumluyuz acaba? Ben bu dönem açık liseye geçtim ve işler nasıl dönüyor pek bilmiyorum. Şimdiden teşekkürler.

 2. Bisey sorcam ben allahim izni ile ingilizce ogretmeni olmak istiyorum sayisalami yoksa sozelemi girmem lazim lutfen bana yardim edinn….

  • Temel Yeterlilik Testi (TYT) içinde 40 Matematik Sorusu olacak ve TYT, Sözel Puan (ve Sayısal ve E.A. puan) içinde %40 etkili olacak. Bu açıdan hiç matematiksiz Özel Eğitim Öğretmenliğine girmek mümkün olması biraz zor. Ya biraz matematik yapmak ya da hem TYT’de hem Öğleden sonraki Edebiyat-Sosyal’de iyi netler çıkartmak gerekir. Sözel puan için gerekli testler ve testlerin ağırlıkları, soru sayıları ve yeni sistemle ilgili bilgi için buraya bakabilirsiniz: http://www.krkariyerrehberlik.com/category/yeni-sistem

  • Özel Eğitim Öğretmenliği yine TS veya yeni adıyla Sözel Puanla öğrenci alır. Çalışacağınız dersler bellidir. Puanlarının yine çok aşağıya düşmeyeceğini, merkezi bir üniversitede kazanabilmek için sözelde ilk 50 bine girmenin gerekeceğini söyleyebilirim.

  • Buradan http://www.aciktercih.com/Sayfalar/2017-2018-universite-tercih-robotu-taban-puanlari 2017 ÖSYS yerleştirme sonuçlarına ve taban puanlarına göre sadece TS puanlı bölümleri seçebilir ve puan sıralı olarak inceleyebilirsin. Öneriye gelince senin ilgi ve yeteneklerine göre değişir. İlahiyat, okul öncesi öğretmenliği, türk dili ve edebiyatı bölümü ve öğretmenliği, tarih, coğrafya, iletişim, gazetecilik, radyo sineme televizyon v.s. bir çok bölüm var. Okumaya değer bölümler hepsi de. Dediğim gibi senin ilgi ve yeteneklerin önemli.

  • Puan türü değiştiği için ben de kesin bir şey söyleyemiyorum. Geçen yıl 29 binlerdeki adaylar Atatürk Üniversitesi – Coğrafya Öğretmenliği; İstanbul Kültür Üniversitesi – İletişim Tasarımı; Dicle Üniversitesi – Coğrafya Öğretmenliğine girmişler. Buna bakarak zor diyebilirim.

 3. hocam ygs3 puanım 211 okul puanımla beraber açıkogretım gelırmı biyere yerlesme şansım nedir lutfen cevaplayın teşekkurler

 4. Hocam iyi günler, ts1 sıralamam 106binlerde öğretmen ek puanlı öğretmen liseleri arası sıralamam da 3binlerde; geçen yıl 70bin civarından alan yerler sosyal bilgiler öğretmenliği olur mu?

  • Ek puanın varsa belki ek puanla bir şey tutar. Şu durumda 106 binlik sıralamayla ancak ücretli vakıf üniversitelerinde şansın var görünüyor

  • YGS’li geçen yıla bakarsak girer görünüyorsunuz. Ama TS ile bu yıl nasıl bir sonuç çıkar tahmin etmek zor.

 5. Ts1 de.siralamam 300.851. Puanim = 269
  Ts2 de siralamam 327.264
  Puanim = 271
  Herhangi. Bir 4 yillik (lisans) üniversite gelirmi

  ADMİN LUTFEN YARDIMCI OLURMUSUN

  • Ben oldukça düşürerek bir filitreleme yaptım:

   Ün. Türü Üniversite Adı – Yeri Bölüm Adı Özellikler Öğ. Yılı Puan Türü Kont. Nit Başarı Sırası Taban Puan
   Lisans Devlet Fırat Üniversitesi – Elazığ Gazetecilik (İÖ) 4 TS-2 70 / 2 / 2 319000 273.495
   Lisans Devlet Gümüşhane Üniversitesi – Gümüşhane Radyo, Televizyon ve Sinema (İÖ) 4 TS-2 60 / 2 / 2 320000 273.426
   Lisans Devlet İnönü Üniversitesi – Malatya Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Uzaktan Öğretim) 4 TS-2 100 / 3 / 226 476000 240.909
   Lisans Devlet Kafkas Üniversitesi – Kars Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı 4 TS-2 45 / 2 / 302000 277.462
   Lisans Devlet Mardin Artuklu Üniversitesi – Mardin Süryani Dili ve Edebiyatı 4 TS-2 20 / 1 / 408000 254.727
   Lisans Devlet Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi – Nevşehir Türk Halkbilimi 4 TS-2 60 / 2 / 308000 276.113

   Bu bölümler çıktı. Sadece Devlet üniversitelerini istersen puanını (alt sınır vermeden, üst sınırı) 290-300 yaparak sen de bir filitreleme yap. Adresi veriyorum: http://www.aciktercih.com/tercih/Temmuz-2017-OSYS-Universite-Tercih-Robotu
   Bu tercih robotu güvenilir. Sen kendin de bir bak. Bölümler var. Okuyup okumamak, tercih edip etmemek sana kalıyor.

  • İki bölümün de puan türü yeni değişti, ne olacağını bu yıl göreceğiz. 30 tercih hakkınız olduğuna göre yazın ve bereberce görelim. (Not: bu tür sorularda hangi puan türünde kaçıncı olduğunuzu belirtin)

  • Her iki bölümünde (Özel eğitim ve okul öncesi öğretmenliği) puan türü bu yıl değişti. Geçen yıllarda YGS ile girilirken şimdi TS 1 oldular. Bir tahmin yapmak oldukça zor. Sadece TS bölümlerinin toplam sayı ve kontenjanlarının bu puan türü değişikliklerinden dolayı başarı sıraları ve taban puanlarının gerileyeceğini söyleyebilirim. Ama ne kadar TS öğrencisi Okul Öncesi ve Özel Eğitim Öğretmenliği tercihi yapar bunu tahmin etmek zor. Siz tercihlerinizi bu bölümler için yapın, ama işinizi şansa bırakmak ve bir yıl daha hazırlanmak istemiyorsanız alta girmenizin kesin olduğu bölümler de yazın.

  • Bildiğiniz gibi İlahiyat Fakültesi puan türü değişti. Geçen yılın (2016) başarı sıralamaları artık bir fikir vermiyor. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün değil. Tutabilir.

  • Özel (vakıf) üniversitelerinin paralı bölümlerine bakın. Tabii yıllık 30 bin lirayı gözden çıkarmanız lazım

  • YGS’de hangi testleri çözdüğünün şu an bir önemi yok. Puanların bellidir ve YGS puanlı bölümlerden puanının tuttuklarını tercih edebilirsin. TS puanlı bölğmleri tercih edebilmeniz için LYS Sosyal Bilimler ve LYS Edebiyat-Coğrafya sınvlarına girmeniz gerekir.

 6. Bu TS 1’de ve TS 2’de aynı testlerimi cozuyoruz ve ts 1 ve 2 lys 3 ve 4’e mi giriyor ben ts 2’ye girmek istiyorum bunun için lys 3 ten mi giricem nasıl olacak şunu bir adam akıllı anlatın

  • TS 1 ve 2 puanları için aynı testleri çözüyorsunuz. Ancak testler içindeki derslerin katsayıları değişiyor. YGS’den sonra, LYS 3 ve LYS 4 sınavlarına girmen lazım. LYS 3 ve LYS 4’ün sınav tarihleri ve ders içerikleri aşağıda yer alıyor:

   LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika

   LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler: Tarih, Coğrafya ve Felsefe Grubu) Tarihi, Saati ve Süresi : 10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

 7. Ts1 puanım 379 ts2 puanım 402, fakat neyi tercih edeceğimi bilmiyorum, tarihi seviyorum veya öğretmenliği, severek okuyacağımı biliyorum fakat atanamama sıkıntıları falan var, bölüm olarak önerebileceğiniz bir şey var mı kafama yatar mı diye bakmak istiyorum teşekkürler şimdiden

 8. benim ts2 puanım 350 sıralamam 96k ne yazmalıyım normalde tm öğrencisiyim ama tsden tercih yapmayı düşünüyorum

 9. Merhabalar benim ts 2 bölümünden aldığım puan 335 ve başarı sıralamam 126 bin peki edebiyat öğretmenliği tutuyorum şimdiden teşekkürediyorum

  • Neyi tutuyorsun, sen soru mu soruyorsun, cevap mı veriyorsun? Senin yüzünden hayatımın en saçma sorularını sordum. Sen en iyisi edebiyat öğretmenliği filan yazma, senin okutacağın öğrencilere acırım.

  • Tabii ki tutma ihtimali var. Tutar mı, tutmaz mı kesin bir şey söylemek zor. Geçen yıllarda bölümlerin taban puanları düştüğü de yükseldiği de oldu.

 10. 2 yıllık bir normal 300 puanli bir bölüm mü yoksa lysden bir bölümü mu avantajlı olur 2 yillik okuyanda kpss ye 4 yillik okuyanda kpssye bakiyor siz ne onerirsiniz bnm 2. Yilim 300 almd ygs pek heves kalmadi nedense lysye çalışmaya

  • 2 yıllık meslek ve iş garantili ve severek okuyabileceğiniz, severek çalışabilceğiniz bir bölüm, bir iş varsa siz bilirsiniz. Değilse ilerisi açısından 4 yıllık daha avantajlıdır.

 11. kürt dili ve edebiyatı bölümüne giden var mı? bizim buradda kürtçe kursu açıldı, öğrenci bulamayınca cafeye çevirdiler 🙂 😀

   • admin okunması gereken derken neyi kattettiniz anlayamadım ülkemizde bu dili konuşan insanları anlamak açısından iyi olabilir fakat üniversitede okuduğumuz bölüm bizim hayatımızı etkilerken hiç bir yerin resmi dili olmayan pek işe yaramayacak bir bölüm okumak ne kadar mantıklı olur ?Bunun yanı sıra bu bölümün dil üzerinden alması gerekmez mi neden tsde

    • Okunması gereken derken, ülkemizde anadili Kürtçe olan insanları Kürt olmayan insanların daha iyi anlayabilmeleri ve iletişimimizin-diyaloğumuzun araya art niyetli insanlar girmeden sürdürebilmesi açısından okunması gereken bir bölüm diyorum. Aynı fikirle, Boşnakça, Hırvatça, Bulgarca, Yunanca, Rusça, Çince, Urduca gibi (yani Batı dilleri dışındaki) dillerin de sadece ekonomik/ticari düşüncelerle değil, o kültürleri, o milletlerin insanlarını tanımak ve aracısız diyalog kurabilmek için okunması gerektiğini düşünüyorum. Diller ve etnik ayrımlar bizim için engel olmamalı. Ortak noktalarımızı ortaya çıkarmak, farklılıklarımızı olduğu gibi kabul etmeye dayalı hem kültürel hem ticari alış-verişimiz serbestçe yapılabilmeli. Bunlar çok idealist, hatta ütopik fikirler olabilir. Dünyayı karıştıran çıkar çatışmaları ve büyük komplo ve baskılar varken ütopik de kalabilir. Ancak bunu Devlet, Devletimiz bir politika (hem Kültür de hem Dış İşlerinde) başlattı. Devamını getirmek bizim içimizden farklı dilleri bilen, rahatlıkla dış ülkelere veya farklı kültürel ortamlara girip iletişim kurabilen, alış veriş yapabilen çok sayıda insanımızın olması ile mümkün. Bu nedenle Kürtçe, Ermenice, Bulgarca, İbranice, Urduca, Çince, Rusça, Hırvatça, Boşnakça v.s. hangi dili seviyorsanız okuyun, hatta bir kaç tanesini okuyun ve öğrenin. Okuyun ve O ülkelere gidin, o bölgelere gidin.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın