KR Kariyer Rehberlik

   

 

*

Açık Tercih.Com 2015 "Üniversite Tercih Robotu" Üniversiteler-Bölümler-Taban Puanlar- Kontenjanlar

*

2015 ÖSYS Tercihleri: Kimler Hangi Tablodan Tercih Yapacaklar?

*

2014 ÖSYS Tercih Kılavuzu

2015 YGS - LYS Rehberlik Ana Sayfası

 

2015 ÖSYS Kılavuzu: YGS Başvuruları Başladı, Nasıl Nereye, Ne Zaman?

 
 

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS) Kılavuzu yayınlandı: 2015 Başvuruları başladı. Başvurular için son gün 19 Ocak 2015. Başvuru ücretleri ne kadar, YGS ücreti, LYS her oturum için kaç lira ödenecek, başvurular nereye yapılacak, nasıl yapacaksınız, şifre ve numaralar, ÖSYS'de sınavsız geçiş yapacakların YGS'ye girmesi zorunlu mu? Sınavsız geçiş yapacak meslek liseliler kaç lira yatıracak?

 

 

ÖSYM 2015 YGS Başvuru Tarihlerini Açıkladı, Aday El Rehberini Yayınladı

 
 

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS): Başvuruları ile ilgili ÖSYM açıklama yaptı, aday el rehberi yayınladı. 2015 YGS başvuruları 5 Ocak 2015'te başlayacak, 20 Ocak 2015'te bitecek. Adayların sınavsız geçiş için ve girecekleri sınavlara göre (YGS - LYS 1-2-3-4-5) yatıracakları ücretler, başvuru ücretlerinin nereye yatıralacağı, başvuruların nerelere yapılabilceği gibi bir çok detay 2015 YGS Aday El Rehberi'nde mevcut.

2015 ÖSYS YGS-LYS Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Unutmayınız!

2015-ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından başvuruları işleme alınmayacaktır.

Sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvuru süresi içinde başvurularını yapmak zorundadır. Devamı için tıklayın!

 

2014 ÖSYS Üniversite Tercih Kılavuzu

 
 

2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr  internet adresinden yayımlandı. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

 

2014 LYS Soru Kitapçıkları Soru ve Cevapları!

 
 

2014-LYS Soru ve Cevaplarının tamamı artık yayınlanmıyor. ÖSYM 2013 YGS ve LYS de olduğu gibi 2014 YGS ve 2014 LYS sorularının da tamamını yayınlamadı. Bu yılda soru kitapçıklaırnın % 20'sini yayınladı.

 

2014 LYS başvuruları 21 Nisan'da başladı, son gün ne zaman?

 
 

2014 LYS başvuruları 21 Nisan 2014 pazartesi itibariyle başladı. ÖSYM yaptığı duyuruda 2014 LYS başvurularının 21 - 30 Nisan tarihleri alınacağını ve kimlerin, YGS'den en az kaç puan alanların LYS'ye başvurabileceğini, başvuru ücretlerini ve nerelerden başvuru yapılabileceğini açıkladı.

 

YÖK'ten 2014 LYS adaylarına çok önemli uyarı!

 
 

2014 LYS başvuruları 21 Nisan 2014 pazartesi itibariyle başladı. Aynı gün YÖK ileride pişman olmamak ve doğabilecek haklardan yararlanabilmek için LYS adaylarına önemli bir uyarıda bulundu: Adaylar tüm puan türlerinden puan hesaplamanın sağlanması için tüm LYS sınavlarına başvursun.

 

2013 YGS -Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soruları ve Çözümleri

 

2013 YGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları ve cevapları için başlığa tıklayın.

 

Sınavsız Geçiş Yapılabilecek 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulları:
Hangi meslek lisesi alan/kol/bölümü mezunları hangi myo ve önlisans bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler?

 
  Sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır. Sınavsız geçiş öncelikleri nelerdir? Hangi bölümlere ve kimler sınavsız geçişle yerleşebilir?  

YGS'de ayrıcalıklı adaylar kimler? Dikkat, siz de ayrıcalıklı bir üniversite adayı olabilirsiniz!

 
 

üniversite giriş sınavının birinci ayağı olan YGS'ye 23 Mart Pazar günü 2 milyon 7 bin 659 öğrenci girecek. Bu yıl Sınavsız Geçiş hakkı için 2014-ÖSYS'ye başvuran aday sayısı 78 bin 428 olarak açıklandı. ÖSYM, bazı adaylara ise ayrıcalık tanıyacak. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ilk 3'e giren liselilere istedikleri üniversite ve bölüme girme fırsatı verilecek. Üstün yetenekli sporcu ve sanatçılar ve engelli sporcular da özel yerleştirmeye tabi tutulacak. Bu yıl ilk kez engelli öğrenciler özel yetenek sınavını kazanırsa 140 değil 100 YGS puanı üzerinden yerleşecek. 

 

YGS'de sınav kazandıracak taktikler!

 
 

SINAVDA KAZANDIRACAK TAKTİKLER
Üniversite adaylarının heyecanla beklediği YGS için geri sayım başladı. 23 Mart'ta yapılacak sınav sırasında uygulanacak bazı basit stratejiler sınava hazırlık kadar önem taşıyor. İşte sınav başarınızı olumlu etkileyecek bazı taktikler için başlığa tıklayın.

 

YGS'de aşırı kaygı ile başetmede basit ve işe yarar teknikler!

 
  Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için süre kısalırken, öğrencilerin yoğun sınav kaygısı yaşamasının başarısızlığa yol açmaması İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikolojik Gelişim ve Danışma Merkezi Koordinatörü Uzmanı Klinik Psikolog Nilgün Köstem'den öneriler.   

2014 YGS LYS Başvuru Tarihleri Ücretleri ve Kılavuzu Yayınlandı!

 
  2014 YGS sınav ve başvuru tarihleri burada. LYS - 1,2,3,4 ve 5 tarihleri ve saatleri, başvuru tarihleri ve ücretleri için başlığa tıklayın.  

2013 YGS'de Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Soruları

 
 

ÖSYM, 2013 YGS'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden kaç soru sorulacağını, soruları kimlerin çözeceğini, hangi testte ve kaçıncı soruların Din Kültürü Dersinden sorulacağını açıkladı. 15.02.2013 tarihli duyuruyla, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almak zorunda olmayan (muaf olan) adaylar Din Kültürü soruları yerine Felsefe sorusu çözeceği duyuruldu.

 

2012 YGS Sınav Soruları ve Cevapları

 
  1 Nisan 2012 Pazar günü yapılan sınavın soruları sınav saatinden saatler sonra burada.  

YGS Öncesi Son Günler - Son Tavsiyeler

 
  Yarın yapılacak YGSye girecek 1 milyon 837 bin aday ve ailesi için büyük bir gün. Sınava girmeden önce yapılması gerekenler ile sınav sırasında öğrencilerin dikkat etmesi gereken detaylar, sizin motivasyonunuzu sağlayacak, sorularda hata yapmanızı da en aza indirecektir.  
2013 YGS ve LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri  
 

ÖSYM, 2013 YGS ve LYS başvuru tarihlerini açıkladı. Sınav tarihleri içeren 2013 Yılı Sınav Takvimi daha önce açıklayan ÖSYM, 01.12.2012 tarihinde yaptığı toplantı sonucunda Sınav Başvuru Tarihlerini de açıkladı. Buna göre,

Devamı için tıklayınız.

2013 ÖSYM Sınav Takvimi için tıklayınız.

 
  AOBP Hesaplama ve AOBP Katsayıları
 
AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı), üniversiteye yerleştirmede hala en temel bileşenlerden, unsurlardan birisi. AOBP'nin yeni sistemde etkisi % 13-15'lere kadar düşürülmüş de olsa, özellikle hedefi % 10'luk dilimde yer alan okullar olan adaylar için önemini koruduğu görülüyor. Bu nedenle, üniversite adaylarının en çok merak ettikleri bir kaç soruya burada cevap vereceğiz.

Devamı için tıklayınız!

2011 ÖSYS: YGS - LYS üniversite taban puanları
 

2010 ÖSYS yerleştirmelerine göre kesinleşen üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları bu sayfada. Hangi bölümün taban puanı kaç oldu? Kontenjanı dolmayan bölümler hangileridir? Türkiyenin en yüksek taban puanlı Hukuk, Tıp ve Mühendislik fakülteleri hangileridir?

Geleceğin Meslekleri
  Geleceğin mesleklerine farklı bir bakış. Evet yine parlak ve uçuk bilgiler var, ama aynı zamanda bu meslekleri edinmek için hangi üniversitelere ve hangi bölümlere girmek gerektiğini de bağlantıları izleyerek öğrenebileceksiniz.
2010 ÖSYS: Kontenjanı Dolmayan Üniversite ve Bölümler
 

2010 YGS - LYS sonuçlarına göre adayların yaptıkları tercihlere göre yapılan yerleştirmeler sonucunda 2010 ÖSYS'de açılan kontenjanların % 9,1'inin boş kaldığını biliyor musunuz? Adaylar için iyi incelediklerinde kendi koşul ve beklentilerine uygun bölümleri görebilecekleri bir tablo var. Devlet üniversitelerinde kontenjanı dolmayan üniversitelerde belirli bazı bölümlerin bulunduğunu göreceksiniz. Ancak özellikle vakıf (özel) üniversitelerde boş kalan bölümler arasında günümüzde en çok tercih edilen bazı bölümlerin de bulunduğunu görebilirisiniz. Hepsine bakmanızı öneriyoruz.

2011 YGS Soru ve Cevapları
 

2011 YGS soru ve cevapları 27 Mart Pazar günü sınav sonrasında TRT televizyonunda yayınlanacak. Soruların gazetelerde 28 Mart Pazartesi, internette ise 29 Mart Salı gününden itibaren yayınlanacağı duyuruldu. Detaylar için başlığı tıklayınız.

2010 LYS Soruları ve Cevapları
 

2010 LYS sorularını görmek için başlığa tıklayınız. 2011 LYS sorularına da Haziran ayında yapılacak sınavlardan sonra aynı sayfadan ulaşabileceksiniz.

ÖSYS: YGS - LYS Tercih Rehberi
 

ÖSYS tercihleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar, sık yapılan hatalar nelerdir?

Yeni ÖSYS (YGS - LYS) Sistemi
 

2010 yılından itibaren uygulanan yeni sistemin temel kuralları, puan türleri, katsayılar, AOBP hesaplama ve katsayıları, sınavın aşamaları testler, dersler, soru sayıları...

Kısa yoldan YGS puan hesaplama katsayıları
 

YGS'de hangi dersin ve testin katsayısı kaçtır? YGS'deki altı farklı puan türüne göre (YGS-1,2,3,4,5,6) derslerin katsayıları ve ağırlıkları nasıl değişmektedir? Kaç net kaç puan getirir?

Lisans programlarının puan türleri
  Lisans programlarının puan türleri nelerdir? Hangi 4+ yıllık bölüm hangi puan türüyle öğrenci almaktadır?
YGS puanıyla girilebilecek 4+ yıllık bölümler 
 

Sadece YGS ile girebileceğiniz 4 yıllık lisans programlarının neler olduğunu ve puan türlerini (YGS-1,2,3,4,5 veya 6) öğrenmek için bu sayfayı ziyaret edin. 

MF (Mat-Fen) puanlı lisans bölümleri
 

MF (MF-1,2,3 ve 4) puanıyla girilen bölümler nelerdir? Sağlık bilimleri ve Tıp Fakülteleri, Mühendislikler vb. MF kaçla öğrenci almaktadır?

TM (Türkçe- mat) puanıyla girilen bölümler
 

TM puanıyla girilen bölümler hangileridir? Hukuk fakülteleri, Rehberlik Danışmanlık, Psikoloji, İktisat, Uluslararası İlişkiler TM kaçla öğrenci almaktadır?

TS Puanlı bölümler
  TS puanıyla girilen bölümler nelerdir? Türkçe, Türk Dili Edebiyatı, Coğrafya, İletişim hangi puanla öğrenci almaktadır?
DİL Puanlı bölümler
 

Dil puanıyla girilen bölümler nelerdir? İngilizce öğretmenliği, Mütercim-tercümanlık vb. hangi puanla (DİL-1,2,3) öğrenci almaktadır?

2 Yıllık Meslek Yüksek Okullarının (Ön lisans programlarının) puan türleri
 

Meslek Yüksek Okullarının puan türleri ve yerleştirme öncelikleri nelerdir? Meslek Liseliler için sınavsız geçiş imkanın olan bölümler hangileridir? Yerleştirme öncelikleri ve METEB ne demektir?

YGS - LYS Sınavlarında oturumlar, testler ve soru sayıları
 

YGS ve LYS sınavları kaç oturum halinde uygulanmaktadır? Hangi oturumda hangi testler var? Hangi testte hangi derslerden kaç soru yer alıyor? Hangi test için kaç dakika süre verilmektedir?

 
   

YGS Puan Hesaplama - LYS Puan Hesaplama - OBP Hesaplama - YGS Puan Hesaplama - LYS Puan Hesaplama - OBP Hesaplama

 

 

Yorumlar

Subject *  
Email *  
Nick Name * Rate    
 Confirm Image  Refresh
 
Add Comment

 

 

a


 

YGS - LYS - BKS

 

 

Ana Sayfa

|

YGS - LYS

|

AÖL

|

SBS

|

Matematik özel ders

ALES

| KPSS    Açık Lise Kursu | AOF | Özel ders Ankara

DGS

|

Açık Lise Kitapları

|

MAÖL İş Takvimi

|

iletisim

|

Özel ders Antalya

 

 

 

Programlama ve destek: A. Tanrıkulu