Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

/ 10 Temmuz 2015 / 67 views / yorumsuz

Açık Öğretim Lisesi ders seçimi nasıl yapılır, açık lise sistemden ders seçimi nasıl yapılır, açık lise ders seçimi yapmak zorunlu mudur, ders seçimi yapılmazsa ne olur? Ders seçimi ne zaman başlar, neden ders seçimi yapamıyorsunuz? Ders seçimi için son gün ne zaman, ders seçimi tarihleri belli mi, ders seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Bir dönemde kaç kredilik ders seçilebilir, açık lisede bir dönemde kaç ders seçilebilir?

acik-lise-ders-secimi-nasil-yapilir-2015

Açık lise ders seçimi ile ilgili sık sorulan sorulara aşağıda cevap verdik:

Öncelikle ders seçimi nasıl yapılır?

Açık öğretim lisesi ders seçimi www.aol.meb.gov.tr adresinden öğrenci giriş yapılarak ders seçiminin nasıl yapıalcağını aşağıdaki videoda anlattık. Ders seçimi videosunu daha büyük ekranda izlemek isteyenler aynı videoyu youtube üzerinden de izleyebilir.

Açık lisede ders seçimi yapmak zorunlu mudur?

Açık Öğretim Lisesi sisteminde ders seçimi yapmak öğrencinin sınava gireceği dersleri kendisinin belirlemesi ve çalışacak, sınavlara hazırlanacak zaman bulabilmesi açısından gereklidir.

Peki ders seçimini yapmazsanız ne olur?

Ders seçimini yapamazsanız ders seçimi süresi bittikten sonra (genellikle sınava bir kaç hafta veya bir ay kadar kala AÖL sistem üzerinden ders atamsı yapar. Yani kayıt işlemlerini yaptıranların paralarının da boşa gitmemesi için otomatik ders seçimi yapılarak sınava girmelerine imkan sağlanır. Sınava girmemiş olursanız da üç kere başarısız olunan ortak derslerden muaf olma kuralından yararlanmış olursunuz.

Bir dönemde açık lisede kaç kredilik ders seçilebilir, kaç ders seçilebilir?

AÖL’de bir dönemde kaç ders seçilebilir sorusu anlamsız bir sorudur (çünkü seçilebilecek ders sayısı sınırlaması yoktur); sorunun doğru şekli “açık lisede bir dönemde kaç kredilik ders seçilebilir?” El-cevap: Açık Öğretim Lisesi’nde bir dönemde 35 kredilik ders seçilebilir (2014-2015 1. dönemden itibaren).

Ders seçimi tarihleri ne zamandır, ders seçimi ne zaman başlayacak,  ne zaman bitecek? 

Açık Lise Sistemden Ders Seçme İşlemi Ne Zaman Başlayacak 2014-2015 2. Dönem?

Açık Öğretim Lisesi 2014 1. Dönem Ders Seçimi Videolu Anlatım:

AÖL – MAÖL 2014-2015 Sınav Tarihleri Takvimi

Açık Lise sistemden ders seçme işlemi resimli anlatım!

Kaynak: www.aol.meb.gov.tr

Yorum yaz