Orange Blossom (Portakal Çiçeği) Ya Sidi

/ 16 Haziran 2016 / / yorumsuz

Orange Blossom (Portakal Çiçeği) – Ya Sidi

Viyolensel ve Arapça’nın en güzel hali

Çukur dizisinde geçen bir parçaymış. Çukurcular youtube’da bu parça için toplanınca dalga geçmiştim. Ancak dinlemeye başlayınca (çevremdekilerin psikopata bağladığımı düşünmesinden çekinerek arada farklı parçalar açtıysam da) saatlerce aynı parçayı çevirip çevirip dinlemişim. Ekşisözlükteki bir arkadaşın deyişini ben burada kibarlaştırarak kullanayım: dinlemek ne kelime, “suyunu çıkardım”. Bakalım başka kim böyle yapacak?

Orange Blossom Fransız bir elektronik-world müzik grubu. 1997 yılında grupla aynı adlı ilk stüdyo albümünü çıkaran grup, toplam 15.000 adet satmıştır. İkinci albümleri Everything Must Change‘i oluşturmadan önce geleneksel müziğe yönelen gruba Meksikalı, Cezayirli ve Mısırlı sanatçıların da katılımıyla tam bir etnik sentez sağlanmıştır. 2014 yılında üçüncü albümü Under the Shade of Violets‘ı yayımlamıştır.

Ya Sidi’den sonra başka böyle parçaları var mı diye hepsini dinledim, ben başka bunun gibisini bulamadım. Bulan varsa, farklı gruplarda olabilir, aşağıya yorum kısmına yazarsa sevinirim.

Yorum yaz