TÜRKİYE GİRİŞİMCİLİK VAKFI FELLOW PROGRAMI BURS FONLARI

/ 10 Mayıs 2015 / / yorumsuz

Türkiye Girişimcilik Vakfı Fellow Programı ile üniversite öğrencilerine 12 ay 500 lira burs veriyor. Hem de KYK bursu alanlar da bu bursa başvurabiliyor. Detaylı bilgi aşağıda:

Büyük marka ve kuruluşların yer aldığı geniş bir sponsor desteğine sahip olan Türkiye Girişimcilik Vakfı kendisini şöyle anlatıyor:

Nisan 2014’te Türkiye’nin önde gelen girişimcileri, iş insanları ve fikir önderleri tarafından kurulan Girişimcilik Vakfı, nüfusunun yarıdan fazlası genç olan ülkemizde girişimcilik kültürünün gelişmesi için gençler ile çalışıyor. Devamı

1. Üniversiteye bu yıl kayıt olacağım. Programa başvurabilir miyim? 

Fellow Programına başvurabilmen için en azından üniversite hazırlık sınıfının ilk dönemini okumuş olman ve bir dönem ortalamanın olması gerekiyor. Bu yüzden üniversiteye bu yıl kayıt olacaklar programa başvuramıyor.

2. Başka bir yerden burs alıyorum. Programa başvurabilir miyim? 

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan öğrenim kredisi ve engelli öğrencilere verilen burslar hariç eğer bir burs alıyorsan ve programa kabul edilirsen, diğer bursu bırakmak zorundasın. Eğer bırakamayacaksan başvurun geçersiz sayılacak. Bu durumu açıklama kısmına yazmanı bekliyoruz.

3. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs alıyorum. Programa başvurabilir miyim?

Evet, başvurabilirsin.

4. Üniversite giriş puanımı girerken okul puanı eklenmiş halini mi yazacağım?

Evet, okul puanı eklenmiş olan toplam puanını yazman gerekiyor. Eklemek istediğin bir şey olursa başvuru formunda “Eklemek istedikleriniz” kutucuğuna ekleyebilirsin.

5. En son hangi tarihte başvurabilirim?

Son başvuru tarihi 12 Haziran 2015’tir.

6. Sene sonu ortalamam henüz belli değil. İlk dönem ortalamamı yazsam olur mu? 

İlk dönem ortalamanı yazabilirsin.

7. Yüksek lisans öğrencisiyim. Programa başvurabilir miyim?

Programımız sadece lisans öğrencilerine açıktır.

8. Lise son sınıf öğrencisiyim. Programa başvurabilir miyim?

Programımız sadece üniversite öğrencilerine açıktır. Üniversiteye girdiğinde seni de bekliyoruz!

9. 2 yıllık üniversitede okuyorum. Programa başvurabilir miyim?

Evet, başvurabilirsin.

10. İlk aşama sonuçları ne zaman belli olacak?

İlk aşama sonuçları 19 Haziran 2015’te açıklanacak. Sonuçları websitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsin.

11. İlk aşamayı geçtim. Ne yapmam gerekiyor?

İkinci aşama için sana ne yapman gerektiği konusunda bir e-mail gelecek. İkinci aşama Motivasyon Videosu aşaması. Fellow Programına dahil olmak için “Motivasyonun” ne? “Neden girişimcilik?” sorularının cevaplarını anlatacağın maksimum 3 dakikalık yaratıcı bir video oluşturmanı isteyeceğiz. Geçen sene seçilen Fellow2014 ekibinin motivasyon videolarına blogumuz www.futureleadnow.com’dan ulaşabilirsin.

12. Başvuru formunu doldurup gönderdim. Ancak şu anda eklemek istediğim bir şeyler var. Ne yapmalıyım?

Eklemek istediğin veya düzeltmek istediğin bir şey varsa info@girisimcilikvakfi.org adresine e-mail atman yeterli.

13. Fellow Programıyla ilgili detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

Websitemizdeki “Ne yapıyoruz?” bölümünden, websitemizdeki “Kimiz?” bölümü altındaki 2014 Faaliyet Raporumuzdan ve Fellow2014 ekibinin deneyimlerini anlattığı yazıların ve videoların paylaşıldığı blogumuz www. Futureleadnow.com’dan ulaşabilirsin. Ayrıca bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek en güncel duyuruları edinebilirsin.

14. Fellow Programına başvurmak için bir girişimim olması gerekiyor mu?

Hayır, gerekmiyor. Biz Girişimcilik Vakfı olarak girişime ve bir iş fikrinin olup olmadığına bakmıyoruz. Bizim için girişimcilik potansiyelin ve motivasyonun önemli.

15. Fellow Programı dahilindeki aylık 500 TL’lik burs sadece bir sene mi veriliyor?

Hayır, eğer her sene sonunda yapılan değerlendirmeyi geçersen mezun olana kadar her sene 12 ay boyunca 500 TL’lik bursun hesabına yatmaya devam ediyor.

İKİNCİ AŞAMA

16. İkinci aşamada tam olarak ne yapıyor olacağız?

Maksimum 3 dakikalık bir Youtube videosu ile “Girişimcilik Vakfı’nın Fellow Programı’na başvurma motivasyonun ne?” sorusunu en yaratıcı ve en açık şekilde cevaplaman ve hazırladığın videonun linkini info@girisimcilikvakfi.org adresine yollaman gerekiyor. Videonun başlığına adını, soyadını ve “#Fellow2015” yazmayı ve gönderdiğin videonun ayarlarının herkese açık olması gerektiğini unutma!

17. Motivasyon videosu için aklıma hiç fikir gelmiyor. Biraz ipucu verebilir misiniz?

Motivasyon videonda açık, net ve yaratıcı olman önemli. Özellikle neden Fellow Programı’na dahil olmak istediğini farklı bir şekilde bizlere anlatmalı ve bizi ikna etmelisin. Videonun içeriği sana bağlı. İster içinde sen ol ister arkadaşların ister sadece görüntüler, kareler, animasyon karakterler. Yaratıcılığını kullanmakta özgürsün.

18. Videoyu bir arkadaşımla çekip ikimiz de aynı linki size yollayabilir miyiz?

Evet. 1. Aşamayı geçen başka bir arkadaşınla videonu çekip bize linki yollayabilirsin. Unutma, arkadaşının da o linki kendi email adresinden bize yollaması lazım. Ancak ikili videolarda bazen bir kişi kendini tam ifade edemeyebiliyor. Sadece sana ait bir video çekmeni tavsiye ederiz.

19. Motivasyon video linkimi yollamam için son tarih nedir?

10 Temmuz 2015 Cuma günü bize linkini yollaman için son gün. Link yollayan her maile 24 saat içinde , bize ulaştığına dair geri dönüş yapıyor olacağız. Geri dönüş yapılmamışsa, bizi websitemizdeki telefon numarasından aramanı öneririz.

20. Diğer videoları izledim. Videomu değiştirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Videon ile ilgili değişiklikleri en geç 10 Temmuz’a kadar yapıp yeni Youtube linkini bize iletmen gerekiyor. İletirken, değişiklik yaptığını söylemeyi unutma!

21. Motivasyon videomu Youtube’a yüklemek zorunda mıyım?

Evet. Youtube linkini göndermediğin takdirce videonu değerlendirmiyor olacağız. Videoyu mailin içine eklemeni istemiyoruz. Linki bizim için yeterli.

22. İzleyebileceğim örnek bir video var mı?

Sana ilham vermesi amacıyla Fellow2014 ekibinin motivasyon videolarına buradan ulaşabilirsin.

23. Motivasyon videolarımızı kim izliyor ve değerlendiriyor olacak?

Videolarınızı Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Mütevelli Heyeti Üyelerimizin bazıları, Girişimcilik Vakfı ekibimiz, iş ortaklarımız, sponsorlarımız, ve girişimcilik ekosistemindeki girişimci dostlarımız izliyor ve değerlendiriyor olacak. Her videoyu en az 2 kişi izliyor olacak.

24. Değerlendirme ve puanlamada nelere dikkat edilecek?

Motivasyon videosu aşamasında puanlama 5 üzerinden yapılıyor olacak. En yüksek puan 5, en düşük 1 olacak. Videolarınızda, motivasyon sorumuzun cevabının net olmasına, motivasyonunuza ve yaratıcılığınıza bakılacak.

25. İkinci aşama sonuçları ne zaman açıklanacak?

10 Ağustos 2015 Pazartesi günü sonuçları açıklayacağız. Sonuçlar e-mail yoluyla size bildirilecek. Olumlu olumsuz geri dönüş yapacağız.

Yorum yaz