DGS Başvuru Koşulları Nelerdir, Kimler Başvurabilir?

/ 19 Haziran 2015 / / 1 Yorum

DGS Başvuru Koşulları Nelerdir, Kimler Başvurabilir?

dgs-dikey-gecis-basvuru-kosullari-kimler-dgs-ye-girebilir

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir. Kimler dgs’ye girebilir, kimler dgs’ye girmek zorundadır? Dgs’ye başvurma koşulları nelerdir?

2016 DGS Başvuruları Devam Ediyor!

26 Temmuz 2015 Pazar günü yapılacak olan DGS için başvurular başladı. DGS başvurularının son günü 4 Haziran 2015. DGS’ye lisans programlarına geçiş yapmak isteyen meslek yüksekokulları ve Açıköğretim önlisans ikinci sınıf öğrencileri ve mezunları başvurmalı. ÖSYM DGS 2015 başvuruları ile ilgili duyurusunda İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirmelerin DGS puanına göre yapıalcağından dolayı İLİTAM Programına başvuruacak adayların da DGS’ye başvurmalarının ve girmelerinin gerekli olduğunu belirtti.

2016 DGS Kılavuzunu indirmek için tıklayın!

DGS ile geçiş yapılabilecek Lisans programları için tıklayın!

2016 DGS kontenjanları için tıklayın!

Mezuniyet alanlarına göre dikey geçiş yapılabilecek lisans programları için tıklayın!

DGS BAŞVURU KOŞULLARI

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler. Gerek merkezî yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.
Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre ülkemizdeki meslek yüksekokullarına yerleştirilen adaylardan dikey geçiş yapmak isteyenler 2013-DGS’ye girerler, ancak bu adaylar 2013-DGS Kılavuzunda yer alan kontenjanlardan yararlanamazlar. Dikey geçiş yapmak istediklerini Yükseköğretim Kuruluna bildiren adayların yerleştirilme istekleri, yerleştirildikleri ön lisans programını 2 yılda tamamlamış olmaları, mezuniyet not ortalamalarının en az % 60 ve DGS puanlarının tercih ettikleri lisans programına, ilgili yılda DGS sonucuna göre en düşük puanla yerleşen adayın puanından en fazla 50 puan altında olması şartıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendirilir.
Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Bu konudaki başvuruların ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması gerekmektedir. Geçiş yapılabilecek programlara ilişkin ayrıntılı bilgiler Üniversitenin İnternet adresinden edinilmelidir.
Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

Kimler hangi lisans programlarını tercih edebilir? Örneğin, e-Ticaret mezunuyum Hukuk Fakültesini tercih edebilir miyim? Ebelik mezunuyum Tıp Fakültesini tercih edebilir miyim? gibi sorularınızın tamamının kesin cevapları TABLO-3. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI Kılavuzun 341. sayfasında.

Etiketler: DGS nedirdgs, ösym

Yorum yaz

DGS Başvuru Koşulları Nelerdir, Kimler Başvurabilir? (1 Yorum)