Bezos: Amazon bir gün iflas edecek, bunu geciktirmeye çalışıyoruz

/ 19 Kasım 2018 / / yorumsuz

Amazon‘un patronu Jeff Bezos’un açıklaması bize bir yandan entropiyi, öte yandan İbn-i Haldun’u hatırlattı.

Evrende asıl olan entropidir, ölmek üzere doğar ve çevremizdeki her şey gibi sürekli bozunuruz.” diyen arkadaşla, İbn-i Haldun’un tarih kuramı arasında ne gibi bir alaka var, hadi var diyelim: Amazon gibi internet çağının en büyük dijital alış veriş platformu ile entropinin ne alakası var? türünden alakasızlığı kendince ifşa ve iddia eden sorular sorabilirsiniz. Ama ne yapalım işte: Bezos’un açıklamaları bize entropiyi ve güçlenen-büyüyen yapıların bile zamanla içten içe çözülüp çürüyebileceğini söyleyen İbn-i Haldun’u hatırlattı. 

Amazon’un patronu ve aynı zamanda dünyanın en zengin ismi Jeff Bezos’tan ilginç bir açıklama geldi. “Bir gün Amazon başarısız olacak” diyen Bezos’a göre Amazon olarak tüm çabaları bu durumu geciktirmek…
Geçtiğimiz Perşembe günü Seattle’da düzenlenen bir toplantıda, bir çalışan, Bezos’a Amazon’un geleceği hakkında sorular yöneltti. Şirket çalışanı, özellikle Bezos’un, ABD’nin perakende devi Sears’ın ve diğer büyük şirketlerin iflasından ne ders çıkardığını merak ettiğini söyledi.

“Amazon, başarısız olacak kadar büyük değil.” diyen Bezos, açıklamalarına şöyle devam etti: “Aslında Amazon’un bir gün iflas edeceğini düşünüyorum. Büyük şirketlere bakarsanız, ömrü 100 yıldan fazla olan şirket yoktur, ortalama ömürleri ise 30 yıldır.”

Bu başarısızlığı geciktirmenin yolunun müşteri odaklı olmak ve kendileri hakkında endişe duymamak olduğunu belirten Bezos, konuşmasına şöyle devam etti:

Müşterilerimize odaklanmak yerine kendimize odaklanmaya başlarsak, bu sonun başlangıcı olacaktır.” (Hürriyet)

Amazon iflas mı ediyor? Bezos, Amazon’un iflas edeceğini mi söylüyor: Evet. Ancak dikkat:  Bezos, Amazon’un finansal veya başka tür bir kriz içinde olduğunu söylemiyor, zaten halen dünyanın en büyük dijital /online alışveriş platformu olmayı sürdürüyor.

Ancak Bezos Amazon’un da her büyük şirket gibi (siz büyük şirketin yerine büyük devleti veya orta büyüklükteki bir aile firmasını da koyabilirsiniz) yeterince büyüdüğünde batacağını söylüyor. Amazon, Bezos’a göre henüz batacak büyüklüğe ulaşmamış, yani henüz batmasını beklemiyor.

Ancak bütün toplumsal yapılar gibi firmaların da bir ömrü var ve organik bütün yapılar gibi sosyal yapılar da doğar, büyür (gelişir) ve yaşlanarak (bozunarak) ölür. İbn-i Haldun bu süreci asabiye, hadarilik ve medenilik gibi bazı temel kavramlar çerçevesinde açıklamıştı.

Aynı süreci fizikten alınan bir kavramla, entropi kavramıyla açıklamak da mümkün. Nasıl olur diyenler buraya bakabilir.

Yorum yaz