Entropi nedir?

/ 15 Haziran 2016 / / yorumsuz

Entropi nedir? Aşağıda entropi nedir sorusuna bir tanımla cevap vermek yerine onu hissettiren gerçek adını ve dolayısıyla kimliğini bilmediğim ekşisözlük yazarının “entropi” başlıklı entrysi yer alıyor. Noktasına dokunmadan alıyoruz.

Bu bilyeler birbirine çarparak sonsuza dek hareket edebilirler mi?
Bu bilyeler birbirine çarparak sonsuza dek hareket edebilirler mi?Bir bilginin, (veya bir yazının, bir fikrin, bir metnin) akademik standartlara uygunluğu ve/veya bilimselliği değil, bir insan, bir birey olarak “bana kazandırdıkları önemlidir” diyenler için gelsin:

“evrende asıl olan entropidir, ölmek üzere doğar ve çevremizdeki her şey gibi sürekli bozunuruz. yaşamımız da kalbimiz gibi camdandır ve kırıldığı zaman parçalar toplanamaz. olmuşla, ölmüşe çare yoktur. evren denilen şey aslında içindekileri biteviye çürüten, parçalarına ayıran, kocaman bir bataklıktan başka bir şey değildir.

ama diğer taraftan bataklıklarda da çiçekler boy verir; bu düzensizliğin ve çürümenin içinde ters bir kuvvet sürekli düzen yaratmaya uğraşır. tıpkı sisifos gibi hiç üşenmeden sürekli aşağı düşen kayayı yukarı çıkarmaya çalışır. neden?

niye yollar kesişir? niçin hiç tanımadığınız, bilmediğiniz biri hiç umulmadık an ve yerde durup dururken hayatınıza girer? neden ne kadar inkar etmeye çalışsak da bunu hissederiz ve o bakış, dokunuşa ve daha ötesine dönüşür? ve niye belki de dünyadaki ezgilerin, şiirlerin ve de iç çekerek söylenen sözlerin yarısından fazlası bunun üzerinedir?

bir yaratıcı varsa belki tam da buradadır, küllerden ateş, çöküşten umut, yok oluştan yaşam ve sondan başlangıç var eden. ve onun belki de tek bir emri vardır, yazıya bile geçirilmesine gerek olmayan: aşkı hissetttiğin zaman kaçmayacaksın!

ve biz sürekli kaçarız bundan, çünkü ilmik ilmik işlenmiş evrimin temel yasalarından ne kadar uzaklaşırsak o kadar iyidir. çünkü biz hayvan mıyızdır? çünkü kutsal yasalarımız bunu emreder. çünkü biz kendimizi her şeyden soyutlayabilecek ölçüde bireyselleşmiş kerameti kendinden menkul toplum altı parçacıklarızdır.oysaki tüyleri dökülmüş şempanzelerden başka bir bok değiliz. her şeyi bildiğini zanneden, korkak ve kendini beğenmiş. besin zincirinin en üst halkasındaki milyonlarca yılda evrimleşmiş bir aslanın soyluluğuna hiçbir zaman ulaşamamış ve bu aşağılık duygusu ile sürekli kendini çıktığı yumurtaya, doğaya yabancılaştırmaya çalışan zavallı maymunlarız.

attığımız her adım bu gezegeni daha da kötü hale getiriyor ve biz buradan da çıkıp uzayda belki de hiçbir zaman bulamayacağımız başka dünyaları keşfedip yok edebilmek için canla başla çalışıyoruz. çünkü biz hayvan değiliz, bizim her şeyi daha da berbat hale getiren kendi kurallarımız var ve biz aşkı hissettiğimiz zaman kaçarız.”


Yorum yaz