12 ilde eğitime kar tatili

/ 3 Ocak 2016 / / yorumsuz

Yoğun kar yağışı nedeniyle yurt genelinde 12 ilde okullar tatil edildi. BARTIN’da, Sinop, Zonguldak, Edirne, Şırnak, Van, Samsun, Batman, Giresun, Artvin, Bitlis ve Mardin’de yoğun kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi.

İLK TATİL HABERİ BARTIN’DAN GELDİ 

Kentte kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kent merkezinde kar kalınlığı 120 santimetre, yüksek mahallelerde ise 2 metreye ulaştı. Kent merkezinde araçlar kara gömüldü. Ara sokaklar kar nedeniyle kapandı. Belediye ekipleri, 200 personelle caddelerde vatandaşların yürüyebilmesi için kar temizleme çalışması yapıyor. Şehir içinde ulaşım aksadı. Kar nedeniyle 200 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışının etkisini sürdürmesi nedeniyle 4-5 Ocak 2016 pazartesi ve salı günleri eğitime 2 gün ara verildi.

SİNOP’TA EĞİTİME KAR ENGELİ

Sinop il merkezi ile 4 ilçedeki okullarda kar nedeniyle  eğitime bir gün ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, bölgede kar yağışının üç gündür etkisini sürdürdüğünü söyledi.

Özellikle sahil kesiminde yer alan ilçelerde yoğun kar yağışı olduğunu  belirten Türkkan, “Bu nedenle yarın il merkezi ile Ayancık, Türkeli, Gerze ve  Erfelek ilçelerinde eğitime 4 Ocak 2016 pazartesi günü bir gün ara verilme kararı alınmıştır. Söz konusu  ilçelerdeki okulların tamamı tatil edilmiştir” dedi.

Türkkan, diğer ilçelerde ise eğitim, öğretimin devam edeceğini  kaydetti.

Bu arada Sinop Üniversitesinde yarın yapılacak sınavların da bir gün  ertelendiği ifade edildi.

BATMAN’DA DA OKULLAR 1 GÜN TATİL EDİLDİ

Batman’da olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime Sason  ilçesinde iki, merkez ve diğer ilçelerde 4 Ocak 2016 pazartesi günü bir gün ara verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kar yağışı ve don olayları dolayısıyla  herhangi bir olumsuzluk ya da mağduriyet yaşanmaması için eğitime ara verilmesine  karar verildiği bildirildi.

Sason ilçesinde 4-5 Ocak 2016 pazartesi ve salı günleri eğitime 2 günü, il merkezi ve diğer ilçelerde ise  yarın eğitime ara verileceği duyurulan açıklamada, “Kamuda çalışan engelli ve  hamile personellerimiz de yarın idari izinli sayılacaktır” ifadesine yer verildi.

ZONGULDAK’TA EĞİTİME KAR ENGELİ

Zonguldak’ta yoğun kar yağışı nedeniyle okullar yarın  tatil edildi.

Zonguldak Valiliğinden yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları  nedeniyle il genelindeki okulların 4 Ocak 2016 pazartesi günü tatil edildiği belirtildi.

Öte yandan engelli veya hamile kamu kurum ve kuruluşlarında görevli  personelin de yarın idari izinli sayılacağı bildirildi.

GİRESUN’DA OKULLAR YARIN TATİL

Giresun’da kış şartlarından dolayı okullar 1 gün süreyle tatil edildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Yoğun kar yağışı sonrası yolların tamamıyla açılmamış olması ve buzlanma riski üzerine Giresun merkez ve köylerinde Valiliğimizce 4 Ocak 2016 pazartesi günü okulların tatil edilmesi kararı alınmıştır” denildi.

MARDİN MİDYAT’TA DA EĞİTİME BİR GÜN ARA VERİLDİ

Midyat ilçesinde olumsuz hava şartları nedeniyle 4 Ocak 2016 pazartesi günü eğitime ara verilecek.

Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, soğuk hava  ve kar yağışı nedeniyle ilçe genelindeki okulların yarın tatil edildiği  bildirildi.  Öte yandan, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli veya hamile  personelin de yarın idari izinli sayılacağı belirtildi.

BİTLİS’TE KAR TATİLİ

Bitlis’te etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi.

Bitlis’te etkili olan kar yağışının beraberinde getirdiği olumsuz hava şartları nedeniyle il merkezi ve bağlı köylerde ilköğretim ve liseler 4 Ocak 2016 pazartesi günü için tatil edildi.

VAN ÇATAK’TA OKULLAR TATİL EDİLDİ

Van genelinde tüm okullar 4 Ocak 2016 pazartesi günü için tatil edildi.

Van Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kentte etkili olan kar yağışının ardından il genelindeki ilk ve orta dereceli tüm okulların 4 Ocak 2016 Pazartesi günü için tatil edildiği bildirildi.

EDİRNE’DE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Edirne il merkezi ile ilçelerde, taşımalı eğitim yapılan  okullarda eğitime bir gün ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, bölgede kar yağışının dün geceden bu yana etkisini sürdürdüğünü  söyledi.

Meteorolojik tahminlere göre, yağışın yarına kadar artarak devam  edeceğinin öğrenildiğini belirten Özcan, “Meteorolojik uyarılar da dikkate  alınarak Edirne Valiliği kararıyla, kar ve buzlanma nedeniyle kent merkezi ile  ilçelerinde taşımalı sistemde eğitime 4 Ocak 2016 pazartesi günü bir gün ara verildi” diye konuştu.

ŞIRNAK KARA TESLİM OLDU

Şırnak’ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il merkezi  ile bağlı belde ve köylerde eğitime bir gün ara verilmesi kararlaştırıldı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, il merkezi ile bağlı belde ve  köylerde 4 gündür yoğun kar yağışı ve buzlanmanın etkili olduğu hatırlatıldı.

Bu nedenle 4 Ocak 2016 pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verileceği  duyurulan açıklamada, engelli ve hamile memurların da bir gün idari izinli  sayılacağı ifade edildi.

SAMSUN’UN 9 İLÇESİNDEN YARIN OKULLAR TATİL

SAMSUN’un 9 ilçesinde, etkili olan kar yağışı nedeniyle Valilik tarafından alınan kararla yarın (4 Ocak 2016 pazartesi günü) için okullar tatil edildi.

Samsun’da 4 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle kar kalınlığı yüksek kesimlerde bir metreyi aşarken  hava sıcaklıklarının  eksi 10 dereceye kadar düşmesi sonucu ise buzlanma olayı meydana geldi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle Valilik tarafından alınan kararla Yakakent, Terme, Tekkeköy, Salıpazarı, 19 Mayıs, Çarşamba, Bafra, Ayvacık ve Alaçam ilçelerinde yarın okulların tatil edildiği belirtildi. Kar tatili ile ilgili duyuru İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yapıldı.

ARTVİN’DE EĞİTİME KAR ENGELİ

Artvin’in üç ilçesinde yarın eğitim ve öğretime ara  verildiği bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kar ve  buzlanma nedeniyle Borçka, Arhavi ve Hopa ilçelerindeki tüm okullarda eğitime 4 Ocak 2016 pazartesi günü ara verildiği belirtildi.

Açıklamada, diğer ilçelerde eğitimin devam edeceği kaydedildi.

Kaynak: Haber7

 

Yorum yaz