COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı)’na Yakalanmamak İçin Öneriler

/ 5 Nisan 2020 / 1 views / yorumsuz

Corona virüs herkesi etkiler bir noktaya geldi ve sanal dünyada doğru-yanlış karışmış bir durumda. Aşağıda doğrudan Sağlık Bakanlığı sitesinden alınmış bir tedbirler ve öneriler listesi ve Corona virüs ile ilgili doğru bilinen yanlışların ve Corona virüse Gestaltçı bir bakışı içeren iki link var. Aklı karışıklar ve psikolojisi bozulanlar için çözüm olması dileğiyle paylaşıyoruz:…

T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı)’na Yakalanmamak İçin Öneriler

Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir.  Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
  • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
  • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
  • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
  • Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.Gestalt bakış açısından corona virüsü

Corona virüs ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Coronalı Günlerde Kaygı ve Stres İle Baş Edebilmek (Coronayak Olmamak) İçin Pratik Öneriler