İzmir Dershaneler Temel Liseye Dönüşüyor!

/ 2 Temmuz 2015 / / yorumsuz

Eğitimde birlik ve kalite için başlatılan dönüşüm süreci hızlandı. İzmir’de dönüşüm için başvuran 49 dershaneden ikisi temel lise oldu. Diğer 47’si ise 1 Eylül’de lise olmak için onay aldı.

izmir_onayli_ruhsatli_temel_liseler_konak

Hükümetin eğitimde kaliteyi artırmak amacıyla başlattığı dershanelerin dönüşümü süreci İzmir’de hız kazandı. İzmir’de 49 dershane, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” Resmi Gazete’de 14 Mart 2014’te yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından dönüşüm için başvuruda bulundu. Bunların 2’si temel lise olurken onay alan diğer 47’si ise, 1 Eylül’den itibaren ortaokul ve lise olarak eğitim faaliyetlerini sürdürecek. Bu arada dönüşüm sürecinin ilk ortaya konmasından bu yana İzmir’deki dershane ve bu dershanelere giden öğrenci sayısında ciddi bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verilerine göre 2012-2013 eğitim-öğretim yılında kent genelinde 190 dershanede 60 bin 42 öğrenci eğitim görüyordu. 2013-2014 yılında dershane sayısı 26 azalarak 164’e düşerken öğrenci sayısı da 58 bin 425’e geriledi. 2014-2015 yılında ise, dershane sayısı 141’e, öğrenci sayısı da yaklaşık 35 bine indi. 3 yılda dershaneye giden öğrenci sayısı yüzde 42 civarında azalmış oldu.1 Eylül son tarih
Geçtiğimiz Mart ayında çıkan yönetmelik kapsamında İzmir’de 49 dershane dönüşüm için başvururken, bunlardan 2’si 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı’nda temel liseye dönüştü. 47 dershanenin de dönüşüm için onay aldığı, önümüzdeki 1 Eylül’de ortaokul ve lise olarak hizmet vermeye başlayacakları açıklandı. Yönetmeliğe göre, dönüşüm için girişimde bulunmayan dershaneler 1 Eylül 2015’te kapanacak. Dönüşümü sağlayanlar ise, 1 Eylül’den itibaren ortaokul veya lise şeklinde özel eğitim kurumu olarak hizmet verecek.“Dönüşümü destekliyoruz”
Dershanelerin dönüşümünü desteklediklerini söyleyen Eğitim-Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Ali Musa Bina, “Dönüşümü destekliyoruz ancak, dershanelerde görev yapan öğretmenlerin mağdur edilmemesi gerekiyor” diye konuştu. Dershanelerde görev yapan öğretmenlerin mağdur edilmemesinin en iyi yolunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen istihdamına yönelik çalışma yapılması olduğunu dile getiren Bina, “İstihdama yönelik faaliyetlerin hayata geçirilmesiyle mağduriyetler ortadan kalkacaktır. Öğrencilerin TEOG ve üniversite sınavlarına hazırlanmasında devreye sokulan yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlerin ve idarecilerin de ücretlerinde iyileştirmeler yapılmalı” dedi.
TANSU EDİP GÖKBUDAKTürkiye’de 808 dershane başvurdu
Öte yandan Türkiye genelinde dönüşüm için başvuru yapan dershane sayısı 2014 sonu itibariyle 808 oldu. Yapılan bu müracaatlardan gerekli şartları taşıyan 578 dershane programa alındı. Dönüşüm programına müracaat eden dershanelerin 53’ü dönüşümü tamamlayarak 1 Eylül 2014 itibariyle özel okul olarak hizmet vermeye başladı. Açılan bu okulların 45’i temel lise, 4’ü Anadolu lisesi, 4’ü ortaokul ve 1’i ilkokul olarak faaliyetlerine devam ediyor. Dönüşüm programı öncesinde Türkiye çapında açık olan dershane sayısı 4 bin 262 iken, 2014 yıl sonu itibariyle faaliyet gösteren dershane sayısı 3 bin 257 oldu.“Okullardaki baskıyı kıracak”
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçtiğimiz günlerde dersanelerdeki dönüşümle ilgili önemli açıklamalar yaptı. 1 Eylül 2015 tarihinde faaliyetlerine son verilecek olan dershanelerin bu tarihe kadar veya bu tarihten sonra özel okula dönüşebileceğini ifade eden Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesinin devlet okullarının üzerindeki baskıyı kıracağını ifade etti. Avcı, dershanelerin dönüşümlerinde bazı şartları uzun vadede gerçekleştirmeleri için fırsat sağlayacaklarını, örneğin okul bahçesi, dersliklerin kapı, pencere ölçüleri gibi hususlarda 3 yıla kadar zaman tanıyacaklarını ifade etti. Bakan Avcı, dershane öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı kurumları ve halk eğitim merkezlerinde görev yapabilmeleri için 6 yıl sigortalı çalışma şartının olduğunu da belirtti.

İzmir’deki dönüşümünü başlatan veya tamamlayan dershaneleri/temel liseleri sitemize ekliyoruz.

Kaynak: Yeni Asır

İzmir Temel Liseleri, İzmir’de Temel Liseye dönüşen dershaneler

Yorum yaz