İZÜ Medya ve Algı Yönetimi Konferansı Yapıldı

/ 13 Nisan 2016 / / yorumsuz

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde “Medya ve Algı Yönetimi” konulu konferans verdi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde “Medya ve Algı Yönetimi” konulu konferans verdi.

Üniversitenin Halkalı’daki yerleşkesinde üniversite öğrencilerine hitap eden Canbey, algı yönetiminde insanlara gönderilen bilginin gerçekmiş gibi sunulduğunu belirterek, şunları aktardı:

“İnsanlara gönderilen bilgi insanlara gerçekmiş gibi sunulur. Bunu da ele almak gerekiyor. Algı yönetimi, insanları istenilen yöne doğru yönlendirmektir, istenilen konular etrafında toplamaktır. Bir de insanlara gönderilen bilgilerin değişik şekillerde çarpıtılması var, birileri tarafından değiştirilmiş, sağından solundan kırpılmış bir bilgi geliyor size ama siz bunu anlayamıyorsunuz. Bir haberi okurken, bu haber niye verilmiş diye sormak lazım. Bir istatistiğe göre insanlara gelen bilginin yüzde 90’ı gerçek bilgi değil, bu çok ciddi bir rakam. Kesinlikle aldığımız enformasyonu sorgulamamız lazım. Örnek vermek gerekirse, Campbell diye biri var Irak Savaşı zamanında dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair’in iletişim direktörü. Savaş zamanında İngiliz istihbaratı şöyle bir bilgi üretiyor, ‘Saddam Hüseyin 45 dakika içerisinde kimyasal saldırı yapabilir.’ Campbell bu bilgiyi alıyor, şu şekle sokuyor bilgiyi, ‘Saddam Hüseyin 45 dakika içerisinde kimyasal silah saldırısı yapacak’ diyor ve BBC’ye veriyor, BBC’deki muhabir kandırıldığını bizzat kendisi itiraf ediyor ve budanışman da istifa ediyor ancak Irak Savaşı başlamış oluyor.”

Mustafa Canbey, sadece televizyon ve gazetede değil birçok mecrada algı operasyonu denilen kavramın kullanıldığını kaydederek, “Algı yönetiminde bilinçli bir çaba var, seçili bir konu var ve bu insanlara gönderiliyor, dünyada algı yönetimini en çok istihbarat örgütleri kullanıyor. Arap Baharı algı yönetiminden başka bir şey değildi. Irak’a operasyon yapıyor Amerika, ismine ‘Özgürlük Operasyonu’ diyor, bütün bunların hepsinin bir gayesi var.” diye konuştu.

İzü.edu.tr

Algı Yönetimi konusuyla ilgili başka yazılar:

Algı Yönetimi – Büyük Oyun

Algı Yönetimi Nedir ve Ne İşe Yarar? Algı Yönetimi İyi midir, Kötü müdür?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2015-2016

Yorum yaz