MEB öğretmen atama sonuçları Eylül 2015

/ 15 Eylül 2015 / / yorumsuz

Eylül 2015 MEB öğretmen atama sonuçları az önce açıklandı. İlk atama, yeniden atama, kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında 37 bin öğretmenin ataması gerçekleşti. İlk planda ilk defa atama sonuçları internet ortamına aktarıldı. Minumum puanları içeren sonuçların daha sonra yayınlanacağı duyuruldu.

meb-ogretmen-atama-sonuclari-eylul-2015

Öğretmen atamaları Nabi Avcı’nın konuşması ile başladı. Saat 11.00’de gerçekleştirilen atamalar internet ortamına aktarıldı. 2015 Eylül öğretmen atama sonuçlarınızı aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz..

2015 ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ..

Milli eğitim Bakanlığınca (MEB) 105 branşa 37 bin kadro için öğretmen ataması gerçekleştirildi, açıklanan kadrolara 35 bin 563 öğretmen atandı.

Öğretmen ataması için Bakanlığın Başöğretmen Salonu’nda tören düzenlendi. Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bakanlık bürokratları, öğretmen adayları ve aileleri katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, salondaki bürokratlar ve adaylardan kura için rakam istedi. “947652313” olarak belirlenen kura numarasına göre yapılan atama sonucunda, salondaki ekranda atandıkları illeri ve okulları gören adaylar, sevinç çığlıkları attı ve mutluluklarını yakınları ile sarılarak paylaştı. Atama sevinci yaşayan ve göz yaşlarını tutamayan bazı öğretmenler ise sonucu yakınlarına cep telefonuyla bildirdi.

Salona giremeyen adayların töreni izleyebilmeleri için Bakanlık merkez binada dev ekran kuruldu. Bazı adaylar da töreni buradan izledi. Bakanlık binasına giremeyen adaylar ise atamaların yapılmasını dışarıda bekledi.

Bakan Avcı, atama butonuna bir öğretmen adayının annesi ile bastı.

Coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenliği alanları hariç 37 bin öğretmen kadrosu için 161 bin 975 kişi başvuru yaptı, bunlardan 151 bin 958’inin başvurusu onaylandı. Bu adaylardan da 35 bin 563’ü öğretmen kadrosuna atandı. (Hangi branşa kaç kontenjan verilmişti?)

“Öğretmenler unutulmaz ve bir öğretmen çok şeyi değiştirir”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Öğretmenler unutulmaz ve bir öğretmen çok şeyi değiştirir. Her birimiz, kendi hayatımızda bunu yaşamışızdır. Öğretmenler değiştirirler” dedi.

Avcı, öğretmen atamaları dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim camiasına katılacak öğretmen adaylarını tebrik etti ve başarılar diledi.

Atamalarla 37 bin öğretmen adayın ve ailelerin sevineceğini, ancak 151 adayın atama için beklediğini hatırlatan Avcı, onlar için de başka istihdam imkanlarını sürekli araştırdıklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlarla alternatif istihdam modelleri üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerine işaret eden Avcı, yeni atanacak öğretmenlerin büyük bir camiaya katılacağını ve ulvi bir mesleğe başlayacaklarını belirtti.

Salonda ve televizyonda atamaları izleyen vatandaşlar arasında bir anket yapılsa, çok az kişinin ilkokula başladığındaki Milli Eğitim Bakanını veya bürokratların adını anımsayacağına dikkati çeken Avcı, “Ama öğretmenimizi unutmuyoruz. Hepimiz, ilkokula başladığımız yıl öğretmenimiz kimdi, çocuklarının, eşinin adı neydi, ortaokuldaki öğretmenlerimiz, fizik, matematik, biyoloji öğretmenimiz, bunların adlarını hiç unutmadık. Dolayısıyla öğretmenler unutulmaz ve bir öğretmen çok şeyi değiştirir. Her birimiz, kendi hayatımızda bunu yaşamışızdır. Öğretmenler değiştirirler. Onun için çok güzel, ulvi bir mesleğe adım atıyorsunuz, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, sağlık, afiyet, huzur diliyorum, ailelerinize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Hepinizin gözlerinden öpüyorum, başarılar diliyorum” diye konuştu.

Atama için ayrılan kontenjanlar

MEB, ilk atama kapsamında 36 bin 512, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama kapsamında 371, milli sporcu ataması kapsamında ise 117 öğretmen kadrosu ayırdığını duyurmuştu.

En fazla atama yapılacak 10 branş arasında sınıf öğretmenliği 4 bin 189 kontenjan ile ilk sırada yer almıştı. Bunu İngilizce öğretmenliği 3 bin 964, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 3 bin 819, ilköğretim matematik öğretmenliği 2 bin 574, okul öncesi öğretmenliği 2 bin 90, Türkçe öğretmenliği bin 974, özel eğitim öğretmenliği bin 593, fen bilimleri-fen ve teknoloji öğretmenliği bin 535, rehberlik öğretmenliği bin 440, matematik öğretmenliği ise bin 334 kontenjan ile takip etmişti.

Yorum yaz