MEB Onaylı Özel Temel Lise Listesi Yayınladı!

/ 2 Temmuz 2015 / / yorumsuz

MEB Onaylı Özel Temel Lise Listesi Yayınladı!

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü başvurusu onaylanan ve ruhsat alan özel temel lise listesini yayınladı ve internet sitesinden öğrenci ve velilere onaysız ve kaçak Temel Lise uyarısı yaptı.

Dönüşüm programına alınan bazı özel dershanelerin  kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı değişikliği yapmadan Özel Temel Lise olarak faaliyette bulunduklarına dair reklam ve ilan verdikleri, ayrıca öğrenci kaydı yaptıklarının görüldüğünü; öğrenci ve velilerin mağdur olmamaları için kayıt yaptırılacak Özel Temel Liselerin Bakanlıktan izin alıp almadığını araştırarak kayıt yaptırmaları gerektiğini duyuran Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, öğrenci ve velilerin mağdur olmamak için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün WEB sayfasında  yayınlanan Özel Temel Liselerin listesini takip etmeleri gerektiğini duyurdu(*).

Eğitim Öğretim Teşvik Destek Bursundan Yararlanacak Temel Lise Listesi 11.08.2015

[saributon]Türkiye Geneli Ruhsatlı Temel Lise Listesi: Güncel ve Dinamik![/saributon]

TÜRKİYE GENELİ ÖZEL TEMEL LİSE LİSTESİ

MEB-Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü

onayli_ruhsatli_temel_lise_listesi_meb

Dönüşüm esas hedefine ulaşıyor mu?

Yukarıdaki resime tıklayınca Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün sürekli güncellediği Onaylı Özel Temel Liseler Listesi duyurusu ve liste için link görünür.

7 Mayıs itibariyle 100 onaylı temel lise oldu. İlginç olan şube sayısı yüzlerle ifade edilen dershane zincirlerinin temel lise olmak için henüz ancak 5-6 şubelerinin ruhsat ve onay labilmiş olması. Ankara’da 30 civarında şubesi olan bir dershane zincirinin 7 Mayıs itibariyle sadece 2 şubesi ruhsat alabilmiş durumda. Dönüşüm esas hedefine ulaşıyor mu? Dershaneler, en azından zincir dershaneler ortadan kalkıyor gibi. Gibi diyoruz çünkü başvuru ve onay/ruhsat almak için dershanelerin daha 4 ay zamanı var.

Ancak hangi dershanelerin onay alacağı belli olmadığına ve Büyükşehir’lerdeki en kalbur üstü, öğrenci sayısı olarak en büyük olan bir çok dershanenin hala onay alamamış olması, MEB’in “Onaysız dershanelere taahhütte bulunmayın, senet v.b. imzalamayın” uyarısını daha anlamlı kılıyor.

Yine özellikle önümüzdeki yıl 9-10-11. sınıfa geçecek olan öğrenciler için hatırlatalım: Temel Liseler, kuruluşundan önce kapanış tarihi açıklanmış (2018-2019 öğretim yılı sonu) olan 4 yıl vadeli geçici kurumlardır. Kayıt olmayı düşünmeden önce bunu gözönünde bulundurun.

Kaynak: MEB-OOKGM

MEB’den öğrenci ve velilere onaysız ve kaçak Temel Lise uyarısı!

MEB Onaylı Özel Temel Lise Listesi Yayınladı!

Yorum yaz