NES Nedir? Nitelikli Elektronik Sertifika Nasıl Alınır?

/ 7 Haziran 2018 / / yorumsuz

NES Nedir? Nitelikli Elektronik Sertifika Nasıl Alınır?

Nitelikli elektronik sertifikanın ne olduğuna, nasıl alındığına ve nerelerde kullanıldığına ilişkin bilgilere geçmeden önce, elektronik imzanın ne olduğunu, neden elektronik imzaya ihtiyaç duyulduğunu, elektronik imza ile NES arasındaki ilişkiyi kısaca anlatacağız.Aslında elektronik imza da, bir ileri adımı olan nitelikli elektronik sertifika da dijital-elektronik sistemin açıklarını kullanan kötü niyetli kullanıcıları saf dışı etmek için tasarlanmış yeni çağın teknolojisidir.

İnternetin hızla yükselmesi, sanal ortamda yapılan anlaşmalarda üçüncü kişiler tarafından yapılan yolsuzlukları engellemek için yazılı belgelerde kullanılan ıslak imza kadar geçerli ve bağlayıcı bir sistem kurulmasını gerekli kıldı. Böylece e-imza adı verilen elektronik imza ortaya çıktı.

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza, 5070 Sayılı Kanun uyarınca ıslak imza ile eşdeğer olan, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. Fakat e-imza ıslak imza gibi tek bir çeşit imza değil, harf, karakter ve sembollerden oluşan, tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayan sayısal bir veridir. İmza atılan metine göre de farklılık gösterir.Hukuken ıslak imzaların hepsi ile aynı görevi gören elektronik imza, sadece veraset ve intikal, evlenme ya da üçüncü tarafların şahitliğinin gerekli görüldüğü emlak alım satımı gibi durumlarda geçerli olmayacaktır. Onun dışındaki durumlarda bu elektronik veriler senet sayılacak ve aksi ispat edilene kadar kesin delil olarak kabul edilecektir.

Elektronik İmzanın Özellikleri Nelerdir?

E-imzanın üç temel özelliği vardır. Bunlar veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve onaylama ve inkar edilmezliktir.

Verinin izinsiz değiştirilmesini, silinmesini ya da veriye ekleme yapılmasını önlemek için veri bütünlüğü, veriyi gönderen kişinin gerçekten istenilen kişi olup olmadığını garanti edilebilmesi için kimlik doğrulama ve onaylama özelliği ve kişilerin elektronik ortamda yapılan işleri reddetmemesi için de inkar edilmezlik özelliği bulunur.

Nitelikli Elektronik İmza Sertifikası Nedir?

NES yani Nitelikli Elektronik Sertifikalar; Kanunun 9. maddesinde belirtildiği gibi “nitelikli sertifika” olduğuna dair bir ibareyi, sertifika hizmet sağlayıcısının kimlik bilgilerini ve kurulduğu ülke adını, imza sahibinin teşhis edilebileceği kimlik bilgilerini, sertifikanın geçerli olduğu süreyi ve sertifikanın seri numarasını barındıran elektronik sertifikalardır.

Elektronik imza oluşturabilmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş NES alınması gerekmektedir. Bu nedenle Kamu Sertifikasyon Merkezi (Kamu SM)‘ne başvurmak gerekmektedir.

Nitelikli Elektronik Sertifika Başvurusu

ÖNEMLİ: İlk defa Nitelikli Elektronik Sertifika başvurusunda bulunacak kurumların kullanacakları uygulamalar mevzuat gereği E-imza Uyum Değerlendirme denetiminden geçmelidir. Uygulamanız E-İmza Uyum Değerlendirme denetiminden geçmedi ise süreçler için aşağıya bakın!

E-İmza Uyum Değerlendirme Süreci

E-İmza Uyum Değerlendirme talebinde bulunacak firma/kurumların yapacakları işlemler aşağıdaki gibidir. Başvuru adımlarına tıklanıldığında her adımda yapılması gereken işlemlerle ilgili detaylara ulaşılabilir.

Evrakların Hazırlanması

Uyum Değerlendirmeden geçmek için başvuru yapan firma/kurumlar tarafından aşağıda listesi verilen dokümanların imzalı ve kurum kaşeli olarak hazırlanıp taratılarak bilgi@kamusm.gov.tr‘ye e-posta ile gönderilmesi , asıllarının ise TÜBİTAK KAMU SM Gebze adresine gönderilmesi gerekir.

FORM-001-020 UYUM DEĞERLENDİRME TALEP FORMUÖzel Firmalar için ödeme dekontu

Uyum Değerlendirme için gerekli olan ücret %18 KDV si ile birlikte Vakıfbank Gebze Şubesi IBAN TR 19 0001 5001 5800 7302 8234 68 nolu hesaba açıklama alanına vergi kimlik numarası yazılarak yatırılır.

Test için müşteri ofisinin zorunlu olduğu durumlarda firma/kurumun Ankara dışında olması durumunda en az iki TÜBİTAK BİLGEM Kamu SM personelinin ulaşım ve konaklama bedeli firma/kurum tarafından karşılanmalıdır.

Hazırlık paketinin gönderilmesi

Uyum Değerlendirme sürecinin başlatılabilmesi için sipariş işlemleri tamamlandıktan sonra kuruma Ön hazırlık paketi gönderilir.

Randevu alınması

Ön hazırlık süreci tamamlandıktan sonra kurum ile görüşüp uygun tarih belirlenerek değerlendirme işlemleri başlatılır.

NES Başvuru Tipleri

Kamu SM elektronik sertifika başvurularını kurumsal olarak almaktadır. Kamu çalışanları nitelikli elektronik sertifika başvurularını bağlı bulundukları kurum aracılığı ile Kamu SM’ ye yaparlar. Kişisel sertifika başvuruları kabul edilmemektedir. Kayıp/Çalıntı, PIN/PUK Bloke ve Donanım Arızası durumlarında kişilerin başvuruları kurum aracılığıyla alınıp ödemeleri bireysel olarak kabul edilebilmektedir.

Kurumsal Başvuru

İlk BaşvuruKamu SM den ilk defa Nitelikli Elektronik Sertifika talebinde bulunacak kurumların yapacakları işlemler

Ek BaşvuruKamu SM ye daha önceden başvurmuş mevcut siparişi olan ya da yeni sipariş açtıracak olan kurumların yapacakları işlemler

Bireysel Ödemeli BaşvuruKayıp/Çalıntı, PIN Bloke vb. gibi nedenlerle sertifika ya da kart okuyucu ihtiyacı olan bireylerin yapacakları işlemler

Bireysel Ödemeli NES Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kullanıcıdan kaynaklı donanım arızası, PIN-PUK blokesi, kimlik bilgisi güncellemesi ve Kayıp-Çalıntı gibi durumlarda, sertifika ve kart okuyucu ücreti bireyler tarafından ödenecek isebaşvuru aşağıdaki şekilde alınır. Başvuru adımlarına tıklayarak gerekli işlemlerle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Donanım arızası, PIN-PUK blokesi, kimlik bilgisi güncellemesi, Kayıp/Çalıntı gibi durumlarda 444 5 576 numaralı Kamu SM çağrı merkezine ulaşarak iptal ettiriniz. İptal ettirilmeyen sertifika ile iligli yaşanabilecek durumlardan Kamu SM sorumlu değildir.

Kurum Sertifika Temsilcisinden Bilgi Alınması

  • Kurum sertifika temsilcisi ile görüşerek hangi ürün ya da ürünleri talep etmeniz gerektiğini öğreniniz. (Yanlış alınan/verilen bilgiden KAMU SM sorumlu değildir.)

Ödeme Yapılması ve Sipariş Açılması

  • Kurum sertifika temsilcinizin hazırladığı e-imzalı/ ıslak imzalı ve kurum mühürlüFORM-001-003 Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Listesi‘ni bilgi@kamusm.gov.tr ye gönderdikten sonra sipariş açılır.
  • Siparişe istinaden ilgili kişinin listede belirtilen e-posta adresine başvuru e-postası gönderilir.
  • E-postayı alan kişi talep edilen ürünün KDV dahil bedelini Kamu SM Vakıfbank Kurum Ödemeleri sayfasından (Banka Şubeleri, İnternet Şube, Mobil Şube) TC kimlik numarası ile sorgulama yaparak hesaba yatırır.

Bireysel Başvuru Formunun İletilmesi

Sipariş açılmasının ardından sistemlerimizde kayıtlı e-posta adresinize Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu bağlantısını içeren bir ileti gönderilir. Bu bağlantıya tıklayarak,

  • Geçerli nitelikli elektronik sertifikanız varsa;Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu’nu e-imzalı başvuru arayüzünden tamamlayınız. (E-imzalı başvurularda formun ıslak imzalı olarak gönderilmesine gerek yoktur.)
  • Geçerli nitelikli elektronik sertifikanız yoksa;Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu’nu ıslak imzalı başvuru arayüzünden tamamlayıp, çıktısını ıslak imzalı olarak kurum sertifika temsilcisine teslim ediniz. Kurum sertifika temsilcisinin ıslak imzalı başvuru formunuzu Kamu SM’ye iletmesiyle üretim süreci başlar.
  • Önceden E-onay verilmişse;Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu’nu e-onaylı başvuru arayüzünden tamamlayınız. (E-onay verilen başvurularda formun ıslak imzalı olarak gönderilmesine gerek yoktur. E-onay vermek için Online İşlemler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz).

Kamu SM İletişim:

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Yorum yaz