Okullarda sabahçı-öğlenci uygulaması sona eriyor…

/ 25 Mayıs 2017 / / 2 Yorum

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 2019’da Türkiye’nin tamamında ikili eğitime son verileceğini ve tam gün eğitime geçileceğini belirterek, “Okullarımız, normal eğitim öğretim bittikten sonra derslik ihtiyacı olan, kurs açmak isteyen halk eğitim merkezlerimizin ortak kullanımına sunulacak.” dedi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Müsteşar Tekin, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Keçiören Halk eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen yıl sonu sergisinin açılışında konuştu.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren halk eğitim merkezlerinin çalışmalarına değinen Tekin, şunları söyledi:

“Türkiye ile Finlandiya’nın eğitim sisteminin genellikle karşılaştırıldığını müşahede ediyoruz. Oysa sadece halk eğitim merkezlerinde yılda kaç kez kurs açtığımızı ve kaç kursiyerin bu kurslara katıldığını bilseler bu kıyaslamayı yapmaktan vazgeçerler. Çünkü Finlandiya’nın eğitim sistemi içerisinde yaklaşık 500 bin öğrencisi bulunuyor. Oysa normal örgün eğitme devam eden öğrencilerin dışında bizim sadece bu yıl 7 milyon 200 bin kursiyerimiz var.”

Halk eğitim merkezlerinde akla gelebilecek her konuda kurs açtıklarına işaret eden Tekin, toplam 3 bin 586 kursun tamamının Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onayından geçerek, uygulandığını kaydetti.

Tekin, tam gün eğitime yönelik çalışmalarla ilgili de şu bilgileri verdi:

“Tam gün eğitime geçeceğiz. Okullarımız, normal eğitim öğretim bittikten sonra derslik ihtiyacı olan, kurs açmak isteyen halk eğitim merkezlerimizin ortak kullanımına sunulacak. Halk eğitim merkezleri şu anda okullarımızdan sınırlı derecede yararlanıyor. Ancak okullarımızın halk eğitim merkezlerimizin kullanımına açılmasıyla birlikte halk eğitim merkezleri daha büyük bir rahatlığa kavuşacak. İnşallah 2019 yılında Türkiye’nin tamamında ikili eğitime son vermiş olacağız.”

Taraflı Yorum:

MEB yalakalığı veya eğitim sistemimizin yanlışlıkları ve aksaklıklarını kabul etme anlamında değil, ama bize çarpıcı gelen bir kıyası paylaşalım:

Toplam Finlandiya nüfusu 5 milyon 482 bin {2015 nüfusu}

Finlandiya’daki öğrenci sayısı 500 bin.

Toplam Fin nüfusunun % 10’undan azı öğrenci.

Türkiye’de nüfus 2015 sayım sonucuna göre 78 milyon 600 bin,

Toplam ilk ve orta öğretimdeki örgün öğrenci sayısı 17 milyon 580 bin

Yani nüfusun % 22’si öğrenci.

Eleştirmeye devam edelim, ama biraz insaflı olmak ve her şeyi devletten beklememek kaydıyla diyoruz. Devlet bütçede en büyük payı Milli Eğitime ayırıyorsa ve durmadan öğretmen kadrosunu, derslik sayısını artırıyorsa, okulların fiziki koşullarını iyileştiriyor, çevre güvenliğini artırıyorsa, sık değişmesi iyi değil, ama müfredatı ve eğitim programlarını iyileştirmek adına eleştirileri göze alıp değiştiriyorsa daha ne yapabilir? Müsteşar Yusuf Tekin Bey derslere girip konuları mı anlatsın? Cumhurbaşkanı öğrencilerin yerine derslere ve sınavlara mı girsin?

Yorum yaz

Okullarda sabahçı-öğlenci uygulaması sona eriyor… (2 Yorum)