Osmanlı’nın 176 yıl önceki yardımını unutmadılar! Depremzedeler için büyük vefa örneği

/ 14 Şubat 2023 / 15 views / yorumsuz

Drogheda United taraftarları, Osmanlı’nın 173 yıl önce kıtlık zamanında ülkeye yaptığı yardımı unutmayarak, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen deprem felaketi sonrası Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım desteğinde bulundu.

Ambleminde ay yıldız bulunan İrlandalı bir futbol takımı

Patatesin Tarihi ve İrlandalı Drogheda United Futbol Kulübü’nün Amblemindeki Ay Yıldız

Coğrafi konum olarak Türkiye’den oldukça uzak olan İrlanda’nın Drogheda United takımının armasında ay ve yıldız bulunuyor.

19. yüzyılda “Büyük Kıtlık” veya “Patates Kıtlığı” olarak bilinen 7 yıl süren açlık, o dönem İngiliz yönetimi altında olan İrlanda’da bir milyondan fazla kişinin ölümüne yol açmış ve halkın belleğinde derin izler bırakmıştı.

İrlandalı bir diş hekiminin anlatmasıyla durumdan haberdar olan Sultan Abdülmecid, açlıktan ölen İrlandalılara yardım etmek için acilen 3 gemi dolusu gıda gönderme kararı almıştı ancak İngiltere’nin izin vermeyeceği bilindiğinden gemiler Dublin yerine gizlice daha kuzeydeki Drogheda limanına götürülmüştü.

İrlandalılar kendilerine yapılan bu yardımı hiçbir zaman unutmadı. 1919 yılında kurulan Drogheda United futbol kulübü armasına ay ve yıldız ekleyerek, İrlandalıların vefasını gösterdi.

İrlanda’nın Drogheda United taraftarı, Osmanlının 176 yıl önce kıtlık zamanında ülkeye yaptığı yardımı unutmayarak depremzedelere yardım etti.

“Drogheda’daki herkese teşekkür ederiz”

Drogheda United, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen deprem felaketi sonrası Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım desteğinde bulunan taraftarlarına teşekkür etti.

İrlanda ekibi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenenlere yardım göndermek için çağrımıza bağışta bulunan taraftarlarımıza, oyuncularımıza ve Drogheda’daki herkese teşekkür ederiz. Aldığımız geri dönüş karşısında şaşkına döndük.” ifadelerine yer verdi. (Haber7)

Patatesin Tarihi ve İrlandalı Drogheda United Futbol Kulübü’nün Amblemindeki Ay Yıldız