Seçim tarihinin 24 Haziran’a alınması sınav takvimini de hareketlendirdi, YKS tarihi 30 Haziran-1 Temmuz 2018 oldu

/ 28 Nisan 2018 / / yorumsuz

Son iki gün içinde Bahçeli’nin açıklamalarıyla tekrar hareketlenen erken seçim tartışmaları, bugün MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile görüşmesi ile kesinleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik” açıklaması ardından YÖK Başkanı Saraç’tan da bir açıklama geldi: Üniversite sınavları 30 Haziran Cumartesi ve 1 Temmuz Pazar gününe kaydırıldı.

Bahçeli – Erdoğan görüşmesinden sonra Erdoğan erken seçim ile ilgili açıklama yaptı: Cumhurbaşkanlığı Sisteminin İlk Seçimi 24 Haziran 2018’de!

“Değerli Basın mensupları, bugün MHP Genel Başkanı ile oldukça verilli bir görüşme gerçekleştirdik.

Daha önce de Bahçeli ile ülkemizle ilgili görüş alışverişinde bulunmuştuk

Bugünde kendisi ile istişare ettik, bu çerçevede, dünkü konuşmasında ifade etiği seçimlerin erkene alınması teklifini değerlendirme fırsatı bulduk

15 Temmuz siyasette yeni bir dönemin miladıdır, milletimizin kahramanlığı asla unutulmayacaktır. Ardından demoktrasi nöbetleri milletimizin istikbaline sahip çıkmıştır. 7 ağustosta yeni kapı da büyük mitingde milletimizin mesajını net bir şekilde ortaya koymuştur.

Yönetim sistemi değişikliği sayın Bahçeli’nin desteği ile 16 Nisan’da karar alındı.

Anayasa değişikliği ilk seçimlerde yürürlüğe girecektir, halen eski sistemle yürütülmektedir.

Tercimiz 2019 kasım seçimlerine kadar dişimizi sıkmak olmuştur

Ancak, suriye, ırak bölgelerinde yaşanan hadiseler, Türkiye’nin bir an önce belirsizlikleri açmayı zorunlu hale getirmiştir.
Kararların daha güçlü şekilde uygulanması için yeni yönetim sistemine geçiş aciliyet kesbetmiştir.

Bahçeli ile müzakere ettik, ve erken seçim teklifine olumlu yaklaşma konusunda görüş birliğine vardık.

Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik.”

YÖK, üniversite sınav tarihini değiştirdi!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç twitter hesabından yaptığı açıklama ile 2018 YKS’nin 30.06-01.07.2018’e kaydırıldığını duyurdu:

24 Haziran 2018’de gerçekleştirileceği açıklanan erken seçim tarihinin Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) yapılacağı tarihle aynı güne denk gelmesi üzerine, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) olarak YKS’nin 30 Haziran 2018 – 01 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılmasına karar verilmiştir.

Yorum yaz