Teşvik bursu başvuruları için son gün bugün, sonuçlar ve burs alanlar ne zaman açıklanacak

/ 2 Eylül 2015 / / yorumsuz

Teşvik bursu başvuruları için son gün bugün, sonuçlar ve burs alanlar ne zaman açıklanacak? Bu yıl 230 bin öğrenci eğitim teşvikinden yararlanacak. Teşvik miktarı okulun türüne göre 2 bin 680-3 bin 750 TL arasında değişiyor. Başvuru için yarın son gün. Teşvik alan öğrenciler 3 Eylül’de açıklanacak.

tesvik-bursu-basvurusunda-son-gun-alanlar-ne-zaman-aciklanacak

2015- 2016 eğitimöğretim yılında özel okullarda okuyacak okul öncesinden üniversiteye kadar 230 bin öğrenciye okul türlerine göre 2 bin 680-3 bin 750 TL arasında teşvik verilecek.
Geçtiğimiz 10 Ağustos’ta başlayan teşvik başvuruları yarın son bulacak. Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler 3 Eylül’de ilan edilecek. Geçen yıl teşvik almaya hak kazananlarla birlikte bu yıl eğitim desteğinden yararlanacak öğrenci sayısı 350 bine ulaşacak. İşte teşvik ile ilgili merak edilen soruların yanıtları:

ÖZEL OKULDA OKUYAN: Geçen yıl devlet okullarından özel okula geçen öğrenciler teşvikten yararlanıyordu. Bu yıl özel okulda okuyan öğrencilerin de teşvik için başvurma şansı var.

OKULUN TÜRÜNE GÖRE TEŞVİK: Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 20 bin öğrenciye 2 bin 680 lira, ilkokuldaki 50 bin öğrenciye 3 bin 220 lira, ortaokuldaki 50 bin öğrenciye 3 bin 750 lira, lise ve temel lisedeki 110 bin öğrenciye lise için 3 bin 750 lira, temel lise için 3 bin 220 lira destek verilecek. 230 bin öğrenci, eğitim öğretim desteğinden yararlanacak.

OKUL ÖNCESİNDE BİR YIL: Okul öncesi eğitim kurumlarında 48-66 ay arasında çocuğunuz okuyorsa en fazla bir eğitim-öğretim yılı süresince teşvikten yararlanabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun resmi ya da özel okula kesin kayıtlarının yapılması gerek.

BAŞVURU OKULDAN: Teşvik başvurusu e-okul üzerinden belirlenen tarihler arasında öğrencinin kayıtlı olduğu resmi ya da özel okul müdürlüklerine yapılacak.

8. SINIF ÖĞRENCİLERİ: Yerleştirildikleri okul müdürlüklerinden başvuru yapacak.

MEZUN OLANA DEK: İlkokul, ortaokul ve ortaöğretimde okuyan ve teşvik almaya hak kazanan öğrenciler okulun öğrenim süresi sonuna kadar bu destekten yararlanacak.

SINIF TEKRARI YAPAN: Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgeleyenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapanlar haklarını yitirecek.

EK YERLEŞTİRME OLACAK: Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme düzenlenecek. Ancak bu dönemde yeni başvuru alınmayacak. Tercih yapan öğrencilerden herhangi bir özel okula yerleşemeyenler bu haktan yararlanacak. OKUL TERCİH SAYISI: 15 okul tercih edebileceksiniz.

TEMEL LİSEYE TEŞVİK: Temel lisede okuyan 3 bin 220 lira teşvik alacak. Ancak temel lisede kaç öğrenciye teşvik verileceği belli değil. Rakam, lise ve temel lise olarak 110 bin öğrenci olarak belirlenmiş durumda.

İLK KEZ ALACAKLAR İÇİN 6 KRİTER VAR: Öğrenci başarısı, ailenin geliri, öğrenim gören kardeşler, anne babanın durumu, disiplin cezası, şehit ve korunmaya muhtaçlık durumuna göre 6 farklı kriterde değerlendirme yapılacak

Yorum yaz