Üniversiteden kişiye özel doçentlik ilanı mı?

/ 3 Kasım 2017 / / yorumsuz

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nin öğretim üyesi alım listesinde yer alan “Şeytanla mücadele edecek yardımcı doçent” ilanı şaşkınlık yaratırken ilan kaldırıldı..

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi’nde Felsefe ve Din Bilimleri bölümünde çalışmak üzere ‘Şeytanla mücadele edecek insan eğitimi üzerine çalışmaları bulunan ‘yardımcı doçent’ aradıklarını duyurdu.

Üniversitenin internet sitesinde yayınlanan öğretim üyesi alım ilanında ayrıca, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda görevli olacak doçent için “Güreşçilerde buz masajının toparlanmaya ilişkin bazı biyokimyasal parametrelere etkisi üzerine çalışmaları olmalı” denildi.

Habertürk’ün ulaştığı Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi akademik ve yönetim kadrosundan kimse, bu şartın ne anlama geldiğini ve bu çalışma alanı hakkında bilgileri olmadığını söyledi. İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Başkonak, kendisinin de “şeytanla mücadele edecek insan eğitimi” hakkında bir bilgisi olmadığını belirtti. Akademik ilanlarla ilgilenenen Personel Daire Başkanlığı Müdürü Mustafa Sağlam konu hakkında sadece rektörlüğün beyanda bulunabileceğini söylerken, Rektör Mehmet Akgül’den yanıt alınamadı. Tartışmaları başlatan 1 Kasım tarihli ilan, dün akşam saatlerinde üniversitenin web sitesinden kaldırıldı.

‘SULANDIRILMASI UYGUN DEĞİL’

İlahiyatçı Prof. Dr. Faruk Beşer, ilanı görünce bir adrese teslim ilan olduğunun anlaşıldığını belirterek, “Üniversitelerde böyle ilanlar olur. İlle de birisini alacaklarsa onun yaptığı çalışmaları zikrederek bu alanlarda çalışma yapmış olma şartını koyarlar. Bunun sulandırılmasını uygun bulmuyorum. Böyle bir çalışma alanı ya da bilim dalı yok. Anlaşılan bir arkadaşın böyle bir başlıkla eskatolojik bir çalışması vardır ve bir başkasının da bu adla bir çalışması olamayacağı için ilanda bu zikredilmiştir. Ama etik bir davranış olmamıştır” dedi.

Habertürk

Yorum yaz