Üniversiteliler için burs rehberi 2016

/ 22 Ağustos 2016 / / yorumsuz

Üniversiteliler için burs rehberi 2016, Üniversite kayıtları 19 Ağustos’ta tamamlandı. Kaydını yaptıran öğrenciler şimdi burs arayışına girecek. Bulundukları yerden farklı bir ilde üniversite okuyacak olanları ise ‘barınma problemi’ bekliyor. “Yurt mu, ev mi, apart mı?” sorularıyla uğraşan çiçeği burnunda üniversiteliler için 2016 KYK Başvuru tarihleri ne zaman? 2016 Burs Başvuru tarihleri ne zaman? Kyk burslar ile ilgili bilgiler, kyk yurt başvuru bilgileri

YÖK’ten ziraat, orman ve su ürünlerini seçenlere destek 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl ziraat, orman ve su ürünleri ile ilgili programları tercih ederek ilk üç sırada giren öğrencilere eğitim süreleri boyunca burs verileceğini açıkladı. Aylık 600 lira olan burs 12 ay boyunca ödenecek. 2016 Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerinde toplam 210 program bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerin hepsi, yani toplam 630 üniversiteli bu imkândan faydalanabilecek. Böylece tüm devlet üniversitelerine yerleşen başarılı öğrenciler desteklenmiş olacak.
www.yok.gov.tr

TEV’den beş ayrı program

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) beş farklı burs programı var. TEV Eğitim Bursu kapsamında, ‘Atatürk İlkelerine bağlı, milli duygulara sahip, sağlam karakterli ve güvenilir, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, üniversite, yüksekokul ve meslek yüksekokulu öğrencilerine’ yükseköğrenim bursu veriliyor. Burs için ara sınıflardaki öğrencilerin  genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.50 olup bir üst sınıfa geçmesi gerekiyor. Bu yıl burs miktarı 480 TL. Üstün Başarı Bursu’na ise, her yıl yaklaşık 40-50 yeni öğrenci seçiliyor. Bu bursa, LYS’de ilk 5 bine girip, mühendislik-mimarlık, hukuk ile sağlık, idari, temel ve sosyal bilimler alanlarında öğrenim görmeye hak kazananlar başvurabiliyor. Ayrıca LYS’de ilk 5 bine giren, genel not ortalaması 3.50 (100 üzerinden 87.5) olan 2’nci sınıf öğrencileri de burstan yararlanabiliyor. Öğrencilere her ay 1.120 TL ödeniyor. Yüksek lisans, doktora ile teknik ve endüstri meslek lisesi öğrencileri için burslar da var. Ayrıca TEV’in kız öğrenci yurt bursları kesin başvuruları 15 Ağustos’ta başladı,15 Eylül’de sona erecek. Diğerlerinin başvuru tarihi ise, 1-30 Eylül arasında. Başvurular, TEV’in internet adresinden alınıyor.
www.tev.org.tr

TÜBİTAK’ı da unutmayın

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin’in açıklamasına göre LYS MF puan türünde ilk 5 bin’de olup matematik, fizik, kimya, biyolojiye; YGS-1’de ilk 5 binde olup felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 2 bin lira burs verilecek. 5 bin ile 10 bin sıralamasındakilerin burs miktarı 1.500 TL olacak. MF’de 10 bin- 20 bin sıralamasında olup temel bilimleri seçenlere 1000; 20 bin-25 bin’dekilere ise 750 TL verilecek.

www.tubitak.gov.tr/tr/burslar

ÇYDD’den 1000 öğrenciye burs

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) burslarına, şubelerinin bulunduğu illerdeki devlet üniversitelerinde uzaktan eğitim ve açıköğretim programları dışında ön lisans ve lisans programlarında öğrenim görenler başvurabiliyor. Bu yıl Türkiye genelinde 1000 öğrenciye burs verilecek. Tutar yöresel farklılıklara göre 150-200 TL arasında değişiyor. Süresi ise eylül ve haziran arası olmak üzere 10 ay. Başvurular 20 Eylül-10 Ekim tarihlerinde öğrenim görülen üniversitelerin bulunduğu il ve ilçelerdeki ÇYDD şubelerine yapılacak. Başvuru koşullarıysa şöyle: T.C. vatandaşı olmak, ÇYDD şubelerinin bulunduğu illerdeki devlet üniversitelerinde uzaktan eğitim ve açıköğretim programları dışında ön lisans ve lisans programlarında öğrenim görmek, ÇYDD tüzüğünde belirtilen ilke ve amaçlara uygun olmak.
www.cydd.org.tr

İhtiyacı olanlara karşılıksız ve geri ödemesiz

Kredi ve Yurtlar Kurumu, T.C. vatandaşı olan, yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız burs veriyor. Geçen yıl öğrencilere aylık 400 TL burs veriliyordu ancak bu yılki miktar henüz açıklanmadı. Artış Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla belirleniyor. Ön lisans, lisans,  açıköğretim (sadece öncelikliler; şehit-gazi çocuğu, anne-babası vefat edenler, vb.), dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıranlar, master ve doktora yapanlar, vakıf üniversitesi öğrencileri, LYS sonucunda her alanda ilk 100’e girenler, üniversite kontenjanından bildirilenler, milli olmuş amatör sporcular, ikinci öğretimde okuyanlar burstan yararlanabiliyor.
www.kyk.gov.tr

Belirli bölümlerde okuyanlar alabilecek

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı (ALEV), üniversite öğrencilerine iki çeşit burs sağlıyor. ‘Dr. Üzeyir Garih Bursu’, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makina Mühendisliği Bölümü son sınıf veya lisansüstü öğrenim gören beş öğrenciye veriliyor. ‘ALEV Bursu’ ise, İstanbul Teknik, Orta Doğu Teknik, Boğaziçi, İstanbul, Ankara ve Galatasaray üniversitelerinin mühendislik, işletme gibi bazı bölümlerinde son sınıfta okuyanları kapsıyor. Bu öğrencilerden lisansüstüne devam edenlerin bursları en fazla bir yıl sürdürülüyor. Öğrenimin aksatılması halinde burs iptal ediliyor. ALEV bursları karşılıksız veriliyor. Başvuru için öğrenciler, üniversitelerin burs ofislerinden aldıkları ALEV Burs İstek Formu’nu dolduruyor. Burs ofisleri, bildirilen kontenjan kadar öğrenciyi seçip vakıf yönetimine iletiyor. Başvurusu kabul edilenlere bir mektup gönderiliyor. Geçen dönem burs miktarı aylık 360 TL idi. Yeni dönem için miktarlar henüz açıklanmadı.
www.alarko.com.tr

Yeni ‘kıvılcım’lar aranıyor

Çelikel Eğitim Vakfı, Alev Topları Programı’nın bu yılki başvuru süreci için çalışmalarına başladı. Grup ve bireysel mülakatlarla sürdürülen değerlendirme sürecinin ardından yeni ‘kıvılcım’larını belirleyecek olan programa başvurular, 31 Ağustos’a kadar devam edecek. Bu yıl beşinci döneme giren program kapsamında öğrencilere yılda 12 ay süreyle ayda 400 TL burs ile pek çok kişisel, kültürel ve sosyal gelişim imkânı da sağlanacak.
www.celikelegitimvakfi.org

400 yeni öğrenciye verilecek

Sabancı Vakfı, her yıl 400’ü yeni olmak üzere, toplamda  1.500’e yakın, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan lisans ve ön lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. Burslar, üniversiteye ilk girişte başlayıp, öğrenci mezun olana kadar devam ediyor ve her yıl ekim-haziran ayları arasında 9 ay süreyle nakit ödeniyor. Geçen eğitim yılında aylık burs miktarı lisans öğrencileri için 410, ön lisans öğrencileri için 210 TL idi. 2016-2017 eğitim yılı burs tutarı eylül ayında belirlenecek. Burstan yararlanabilmek için yurtiçindeki eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak gerekiyor. Burs kontenjanı tahsis edilen Boğaziçi, Ankara, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Marmara, Orta Doğu Teknik ve Yıldız Teknik üniversitelerine yeni yerleşen öğrencilere yönelik dört farklı program var. Her program için farklı özellikler aranıyor. Başvuru tarihleri genellikle eylülde olmakla beraber, öğrencilerin üniversiteye ilk kayıtlarını yaptırdıktan sonra duyuruları dikkatle takip etmeleri öneriliyor.
www.sabancivakfi.org

Başvurular eylülde

Anadolu Vakfı bursundan yararlanabilmek için yurtiçindeki eğitim kurumlarında lisans seviyesinde, tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak gerekiyor. Yılda 750 öğrenciye burs imkânı sağlanıyor. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında ise 350’ye yakın yeni öğrenciye burs verilecek. Başvurular her yıl 1-30 Eylül arasında www.anadoluvakfi.org.tr adresinden Burs Başvuru Sistemi üzerinden online alınıyor. 375 TL olan aylık burs miktarı 9 ay boyunca ödeniyor. Başvuru koşullarıysa şöyle: T.C. vatandaşı olmak, maddi desteğe ihtiyaç duymak, açıköğretim ve uzaktan öğretim programları dışında devlet üniversitelerini kazanmış olmak, vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler için yüzde 100 başarı bursu ile yerleşmek.
www.anadoluvakfi.org.tr

Üniversitelilere 200 TL

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV), başarılı ancak eğitimlerini sürdürürken zorlanan çocuk ve gençlere, eğitimde uygun koşul ve olanak eşitliği vermek, onların yetenek ve becerileri ölçüsünde en iyi düzeyde yetişmelerine katkıda bulunmak amacıyla burs sağlıyor. Başvurular, 3-5 Ekim tarihinde alınacak. İlkokul öğrencilerine 50, ortaokula 75, liseye 100, üniversitelilere ise 200 TL veriliyor. Üniversiteli bursiyerlere rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti, ücretsiz tiyatro, konser, sinema, gençlik kulübü etkinlikleri gibi imkânlar da sunuluyor.
www.yekuv.org

Sadece lisans okuyanlara

Vehbi Koç Vakfı, sadece lisans öğrencilerine burs veriyor. Miktar geçen yıl 460 TL idi, ancak bu yılki henüz açıklanmadı. Ödemeler aralık, şubat ve mayısta yapılıyor. Başvurular, 1-30 Eylül’de alınacak. Her yıl yeni eğitim dönemi başında üniversitelerin burs ofisleri veya fakülte sekreterlikleri duyuruları yayımlıyor. Üniversitelerin burs ofisleri ön eleme yaptıktan sonra vakıf ve okul yetkililerinden oluşan Burs Komisyonu, aday öğrencilerle yüz yüze görüşüyor. Asil ve yedek bursiyer listesi üniversite tarafından duyuruluyor. Başvuru koşulları ise şöyle: Örgün lisans eğitiminde okumak, maddi yardıma ihtiyaç duymak, disiplin cezası olmaması, başka burs almamak ve başarı notunun 100 üzerinden en az 60; 5 üzerinden 3.00; 4 üzerinden 2.50 olması.
www.vkv.org.tr

BARINMA ALTERNATİFLERİ

Bulundukları yerden farklı bir şehirde okuyacak yeni üniversitelilerin en büyük sorunlarından biri debarınma. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yurtlarına başvurular bugün saat 23.59’da bitiyor. Öğrenciler için başka alternatifler de bulunuyor:

ÜNİVERSİTE YURTLARI

Bazı üniversitelerin öğrencilerinin kalması için yurtları bulunuyor. Aranan ilk şart, üniversitenin kendi öğrencisi olmak. Fiyatlar ise üniversitelere göre farklılık gösteriyor. Bazılarında ortak kullanım banyo ve tuvaletler varken, bazılarında odanın içerisinde yer alıyor. Odadaki kişi sayısına ve yurtta sağlanan imkânlara göre fiyat aralıkları değişebiliyor. Bu yurtlara başvuru ve kayıt bilgileri üniversitelerin web sayfalarından duyuruluyor.

ÖZEL YURTLAR

KYK’nın dışında, özel yurtlar da bulunuyor. Ancak bunları seçerken yurdun MEB onaylı olması, işletme belgesinin bulunması gibi durumlara dikkat edilmesi gerekiyor. “Kahvaltı ve akşam yemeği fiyata dahil mi?” diye mutlaka sorun. Yurt ve okul arasındaki mesafeyi de hafife almayın. Çünkü yurt ve okul arasındaki uzaklık ekstra bir maliyet getirebilir.

ÖĞRENCİ EVLERİ

Öğrencilerin barınma denince akla gelen ilk alternatiflerinden biri de, ev. Yurda göre daha rahat bir yaşam ortamı sağlasa da, daha maliyetli olabiliyor. Öğrenci faturalar, kira ve ev giderleriyle ilgilenmek zorunda kalsa da en gözde barınma seçenekleri arasında.

APARTLAR

Az odalı, yeme-içme ihtiyaçlarınızı kendinizin karşılayabileceği açık mutfağı ve yine kendine ait banyo ve tuvaleti olan daireler yani apartlar, öğrencilerin barınma seçenekleri arasında. Ev konforuna daha yakın olan apartların fiyatları, yurtlara göre daha yüksek. Odada kalacak kişi sayısı ve sağladığı imkânlara göre fiyat değişiyor.


2016 KYK Başvuru tarihleri ne zaman? 2016 Burs Başvuru tarihleri ne zaman? Kyk burslar ile ilgili bilgiler, kyk yurt başvuru bilgileri…

kyk-burs-ve-yurt-basvuru-tarihleri-2016-2017

İşte Kyk burs başvuru tarihleri :

KYK başvuruları Ekim 2016 ile Kasım 2016 tarihleri arasında alınması bekleniyor.

Öğrencilerin merakla bekledikleri 2016 LYS yerleştirme sonuçları 10 Ağustos’ta açıklandı. Yerleştirme sonuçlarının ardından kayıt ve yerleşim işlemleri telaşı başladı. Öğrenciler özellikle yurt başvuruları konusunda yapılacak açıklamaları merakla takip ediyordu. 2016 2017 eğitim öğretim yılı için KYK öğrenim bursu ve KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak merak konusu oldu. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan farklı bir tarih belirlenmezse Ekim ve Kasım aylarında yapılması planlanıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf ve yurt içi yurt dışı değişim programına katılan öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

2016 KYK BAŞVURULARI :

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yüksek öğretim programına yerleştiren öğrenciler ek kontenjan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren ,

Özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisanüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık yıl öğrencileri, başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde www.kyk.gov.tr adresinden yapacaklardır.

Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası verilecektir.

KYK BAŞVURULARI İÇİN İSTENEN BELGELER

1. Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin)

Şehit ve gazi çocuğu, (Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
% 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,(Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar,(Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınacak belge)
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,(Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
Anne ve/veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı (Merkez Teşkilatı) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar veya Kurumdan emekli olanlar (Kurumdan alacakları onaylı belge)
Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
2014-2015 öğretim yılında yükseköğrenim öğrencisi olarak Kurumuza başvuran ve 13.05.2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle babası vefat eden öğrenciler (ilgili Resmi Kurumdan alınacak belge)

2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

3. % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)

4. Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti makbuz/ dekontu

5. 18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Aile İzin Onay Belgesi

6. Aynı öğretim döneminde yükseköğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.

7. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

KYK BURSU NEDİR?

T.C. vatandaşı yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanabilecek öğrenciler,

• Ön lisans öğrencileri,

• Lisans öğrencileri,

• Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)

• Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

• Vakıf Üniversitesi öğrencileri,

• LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler,(öncelikli olarak),

• Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,

• Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,

• İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

KYK BURS SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

KYK YURT SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

 

KYK HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

1. GERİ ÖDEMESİZ BAŞBAKANLIK BURSU İLE YÜKSEKÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMUNUN VERDİĞİ BURS AYNI MIDIR?

5102 sayılı kanun ile 2004-2005 Öğretim yılından itibaren Başbakanlık bursu dahil bazı kamu kurumları tarafından verilecek burslar Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından ödenmektedir.

2. KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI AYRI AYRI MI YAPILMAKTADIR?

KYK Burs ve Öğrenim ,Katkı kredisi başvuruları elektronik ortamda aynı başvuru sayfası üzerinden yapılmaktadır.

3. KYK’NIN RESMİ WEB SAYFASINDAN BURS/KREDİ BAŞVURUSU YAPTIM. BUNDAN SONRA NE YAPMAM GEREKİYOR?

Belirlenen tarihlerde öğrencilerin burs veya krediye müracaat etmiş olmaları kendilerine mutlaka burs veya kredi tahsis edileceği anlamına gelmemektedir. Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler yapılacak iş ve işlemleri Kurumumuzwww.kyk.gsb.gov.tr sayfasından takip edebilirler.

4. KYK BURS/KREDİ BAŞVURUSU YAPTIM. BAŞVURUMU İPTAL ETMEK İSTİYORUM NE YAPMAM GEREKİYOR?

Öğrencinin yapmış olduğu başvuru sonucunda KYK bursu/kredisi çıkması halinde www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinde burs/kredi taahhüt senedini düzenletmediği sürece öğrenciye ödeme yapılmamaktadır. Böylece başvurunuz kendiliğinden iptal olmuş olacaktır.

5.KYK’YA BURS/KREDİ BAŞVURUSUNU YAPTIM. SONUCU NASIL VE NEREDEN ÖĞRENECEĞİM?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler durumlarını Kurumumuz www.kyk.gsb.gov.tr sayfasından takip edebilirler.

6.KREDİ VE YURTLAR KURUMUNDAN İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ BURS ALABİLİYOR MU?

KYK’ya burs/kredi almak üzere müracaatta bulunan ikinci öğretim öğrencileri de, yapılan değerlendirme neticesinde durumlarının burs almasına uygun bulunması halinde Kurumumuzdan burs alabilirler.

7.ÖSYM İLK 100 BURSUNDAN FAYDALANABİLMEDE; BİR YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNUNA YERLEŞEBİLMEK İÇİN ÖSYM TARAFINDAN YAPILAN SINAVLARIN HEPSİNDEN Mİ İLK 100’ E GİRMEK GEREKİYOR?

ÖSYM Başkanlığınca KYK’ya bildirilen her öğrenim dalında ham puan bazında ilk 100’e giren öğrencilere öncelikli olarak burs ödemesi yapılmaktadır.

8.KYK’DAN HEM ÖĞRENİM KREDİSİ HEM DE BURSU AYNI ANDA ALABİLİYOR MUYUZ?

KYK tarafından burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir.

9.KYK’DAN ÖĞRENİM KREDİSİ ALMAKTAYIM. BU KREDİNİN BURSA DÖNÜŞMESİNİ İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?

Öğrenim kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamına giren öğrencilerin öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülür.

10. KYK’DAN “ÖNCELİKLİ” OLARAK BURS-KREDİ ALAN ÖĞRENCİLER KİMLERDİR?

Şehit çocukları,Gazi çocukları,Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,Anne ve babası vefat etmiş olanlar,Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi gereği,“Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular,ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler öncelikli olarak burs almaktadırlar.

11. “ÖNCELİKLİ” ÖĞRENCİLER ÖNCELİK BELGELERİNİ NEREDEN ALABİLİRLER?

• Şehit veya gazi çocuğu(Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge),

• Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor),

• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.),

• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (KYK tarafından araştırılacaktır.),

• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler ( Valilikten alınacak belge),

• Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından araştırılacaktır.),

• Anne ve babası vefat edenler, (KYK tarafından Mernis’den alınmaktadır).

12.ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER ÖNCELİK BELGELERİNİ NE ZAMAN ve NEREYE TESLİM EDECEKLER?

Burs/Kredi müracaat sonuçları açıklandıktan sonra Kurumumuz internet sayfasıwww.kyk.gsb.gov.tr ‘de ilan edilen tarihler arasında, posta yolu ile Söğütözü Mahallesi, 2176 Sokak, Numara:25 Çankaya, Ankara adresine öncelik belgenizi gönderebilirsiniz.

13-ÖNCELİK BELGEMİ BİR SONRAKİ YIL GÖNDERDİM İŞLEME ALINACAKMI?

Belgenizi ilgili öğretim yılında Kurumumuzun belirttiği tarihlerde teslim etmeniz halinde belgeniz işleme alınacaktır.

14-KYK BURS/KREDİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILMAKTADIR?

Kurumumuzdan ilk defa burs/kredi alacak olan öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılının ocak ayı itibariyle, ilgili Ziraat Bankası şubesi aracılığı ile ödeme yapılmaktadır. Öğrenciler şubelerini www.kyk.gsb.gov.tr internet adresimizden öğrenebilirler.

15-KYK BURSU ALAN ÖĞRENCİLERİN BURSLARININ KESİLMEMESİ İÇİN ARANILAN “BAŞARILI OLMA” DURUMU NEYE GÖRE BELİRLENMEKTEDİR?

Başarı kriteri öğretim kurumlarının tespitindedir. Öğretim kurumu tarafından başarısız olduğu bildirilen öğrencinin bursu öğrenim kredisine dönüştürülür.

16-KYK BURSUM BAŞARISIZLIKTAN ÖĞRENİM KREDİSİNE DÖNÜŞTÜ, BU YIL BAŞARILIYIM ÖĞRENİM KREDİM BURSA DÖNÜŞEBİLİRMİ?

Başarısızlıktan bursu öğrenim kredisine dönüşen öğrenciler tekrar başarılı olsa dahi öğrenim kredileri bursa dönüşmez

17-OKULUM UZADI.KYK BURS/KREDİ ALMA HAKKIM DEVAM EDİYOR MU?

KYK tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere normal öğrenim süresi kadar burs/kredi ödemesi yapmaktadır. Ek süre okuyan öğrencilere burs/kredi ödemesi yapılamaz.

18-BURS/KREDİ İLE İLGİLİ OLARAK SÜRECİN DAHA ÇABUK İŞLEMESİ ADINA BİLGİ/BELGELERİ HANGİ ADRESE ULAŞTIRMAMIZ GEREKİYOR?

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA

19-BURS/KREDİ TAAHHÜT SENEDİNDEKİ “KREDİ MİKTARI İLE ÖDENEN KREDİ MİKTARI AYNI MIDIR?

Senetteki kredi miktarı ile ödenecek kredi miktarı aynı olmaya bilir, öğrenciye yapılan kredi ödemesi üzerinden borç hesaplanır.
20-HANGİ DURUMLARDA KYK ÖĞRENİM KREDİSİ KESİLMEKTEDİR?

• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,

• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,

• Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,

• Öğretim kurumunun kapatılması,

• Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması,

• Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,

• Kesin hükümle mahkum olma,

hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.

21-KYK BURSU HANGİ DURUMLARDA KESİLMEKTEDİR?

• Başarısız olması,

• Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,

• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,

• Öğretim kurumunun kapatılması,

• Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,

• Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,

• Kesin hükümle mahkum olması, hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

22- KYK’DAN ALMAKTA OLDUĞUM BURS/KREDİYİ ALMAK İSTEMİYORUM NASIL BİR İŞLEM YAPMALIYIM?

Burs/Kredi almak istemediğinizi belirten dilekçenizi Kurumumuzun www.kyk.gsb.gov.tr internet adresindeki “Dilekçeler ” bölümünde örneği bulunan “BURS/KREDİ VAZGEÇTİ TALEP DİLEKÇESİ” ni (Dilekçe No:1) Kurumumuz Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ANKARA adresine posta yolu ile ulaştırmanız halinde burs/kredi ödemeniz iptal edilecektir.

23- KREDİ ALMAKTAN VAZGEÇMİŞTİM ANCAK KREDİMİN TEKRAR ÖDENMESİ İÇİN NASIL BİR İŞLEM YAPMALIYIM?

Normal öğrenim sürenizde kredinizi tekrar almak istemeniz halinde, durumunuzu belirten dilekçenizi KYK’nın www.kyk.gsb.gov.tr internet adresindeki “Dilekçeler ” bölümünde örneği bulunan ” “BURS/KREDİ ALMAKTAN VAZGEÇEN ANCAK TEKRAR KREDİ TALEP ETME DİLEKÇESİ” ni (Dilekçe No:2) Kurumumuz Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ANKARA adresine posta yolu ile ulaştırmanız halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kalan öğrenim süreniz kadar krediniz ödenecektir.

24- KYK BURSU ALMAKTAN VAZGEÇMİŞTİM ANCAK BURSUMUN TEKRAR ÖDENMESİ İÇİN NASIL BİR İŞLEM YAPMALIYIM?

Burs Yönetmeliğine göre burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu vazgeçtiği tarih itibariyle kesilir ve bir daha burs verilmez. Ancak öğrenim kredisi talep etmeniz halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kalan öğrenim süreniz kadar kredi ödenir.

25- KYK ÖĞRENİM KREDİSİ ALMAKTAN VAZGEÇTİM, BORCUMU NE ZAMAN VE NE ŞEKİLDE ÖDEMEM GEREKLİ?

Kredi almaktan vazgeçen öğrenci, kredi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitler halinde öder.

26- KYK KATKI KREDİSİ VERİYOR MU?

29.08.2012 tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulunun Kararı ”2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, 4 üncü ve 11 inci maddelerdeki hükümler saklı kalmak kaydıyla, öğrenci katkı payı alınmaz. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları, Devlet tarafından karşılanır” hükmüne amirdir. Bu sebeple KYK katkı kredisi verilmemektedir.

27- KYK’YA DAHA ÖNCEDEN GÖNDERMİŞ OLDUĞUM TAAHHÜT SENEDİNDE BURS/KREDİ ÖDEME BİTİŞİ EYLÜL GÖRÜLDÜĞÜ HALDE NEDEN ERKEN KESİLDİ?

Öğretim kurumundan, öğrenci hakkında Kurumumuza, kredi almasına engel teşkil edecek bilgilerin (mezun, terk vb.) gelmiş olması halinde öğrencilerin kredileri kesilir ve bir daha ödenmez. Tarafınıza yapılmayan ödemeler borç olarak kaydedilmez.

Ayrıca, yönetim kurulu kararına istinaden burs ödemeleri son sınıf öğrencilerine haziran ayından sonra yapılmaz.

28- AÇIKÖĞRETİM ve UZAKTAN EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ KYK’DAN BURS/KREDİ ALABİLİYOR MU?

Açık Öğretim ve uzaktan eğitim öğrencilerine, burs/kredi verilmemektedir. Ancak, öncelikli öğrenciler Kurumumuz hizmetlerinden yararlanmaktadır. Durumlarında herhangi bir öncelik söz konusu değil ise (öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.) KYK tarafından burs/kredi ödemesi yapılmamaktadır.

29- KYK’NIN İNTERNET SİTESİNDE “ÖĞRENCİLERİN ÖDEYECEKLERİ BAKİYE BORCU EĞİTİMİ SÜRESİNDE ALDIĞI KREDİ MİKTARININ ÜÇ KATINI GEÇEMEZ” CÜMLESİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR.

KYK’nın internet sitesinde bahsedilen konu, Kurumumuzdan kredi alan öğrencilerin borcu hesaplanırken, almış oldukları kredilere ilave edilen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) miktarının, Kurumca ödenen kredi miktarının 3 katını geçemeyeceğini ifade etmektedir.

30- KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI NASIL HESAPLANIR?

KYK’dan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

Yorum yaz