Hazımsızlığa iyi gelen şifalı bitkiler

/ 15 Haziran 2020 / / yorumsuz

Hazımsızlığa iyi gelen şifalı bitkiler

UYARI: Bitkisel tedaviler ve doğal yöntemler hazımsızlığa faydalı olabileceği gibi şikayetleri artırabilir veya yan etkileri olabilir. Hazımsızlık sebebiyle veya başka sebeplerle kullanılan ilaçların etkilerini değiştirebilir. Bu açıdan kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Limon suyu: Sindirildikten sonra oluşan bazik etkisi ile mide asidini nötralize ederek sindirimi kolaylaştırır. Bir yemek kaşığı limon suyunu ılık su ile karıştırarak yemekten bir kaç dakika önce tüketin. Limon suyu ayrıca C vitamini kaynağıdır.
 • Zencefil: Asit etkiyi azaltarak dispepsiye fayda etmektedir. Zencefil suyu, çayı ve şekeri bu amaçla kullanılabilir. Bir-iki zencefil kökünü 4 fincan su ile kaynatıp içine bal ve şeker gibi tatlandırıcılar katarak içebilirsiniz. Boğazda ve yemek borusunda yanma, ayrıca midede gaz yapabileceği için 3 gr’dan fazla tüketilmeyin
 • Rezene tohumu: Yemeklerden sonra kullanıldığında hazımsızlığa ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yarım yemek kaşığı ezilmiş rezene tohumunu 10 dakika suda kaynatın. Bulantı, kusma, güneş duyarlılığı gibi yan etkisi olabilir.
 • Kimyon: Ülser önleyici, spazm azaltıcı etkileriyle mide ve sindirim sistemi hastalıklarında faydalı olabilir. Yemeklere ekleyerek ya da suda kaynatarak kullanabilirsiniz. Bazı kişilerde deri döküntüsü ve kaşıntılara sebep olabilir.

Hazımsızlığa doğal çözüm

Aşağıdaki yöntemler alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Çeşitli yan etkileri olabileceği için kişi tüm hastalıklarını ve kullandığı ilaçları belirtmelidir. Bu tip tamamlayıcı tedaviler hakkında çalışmalar devam etmektedir.

 • Akupunktur: Değişik tekniklerle belli bazı alanlara ve kulağa iğne batırılarak vücudun uyarılmasıdır. Akupunktur tedavisinde hastaya dışarıdan hiçbir ilaç ve benzeri madde verilmez. Asit salınımını düzenlemesi nedeniyle dispepside kullanılmaktadır.
 • Homeopati: Kişiye özel seçilmiş homeopatik ilaçlarla vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olan tedavi sistemidir. Dispepsi de kullanılabildiği durumlar arasındadır.
 • Hipnoterapi: Telkin yoluyla diğer bir kişinin bilinç ve farkındalık düzeyinde; duygu, düşünce, hafıza ve davranışlarında değişiklik elde etmek üzere tasarlanmış eylem veya yöntemdir. Özellikle psikolojik nedenlere bağlı hazımsızlık tedavisinde faydalıdır

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları

Nane çayı

Nanenin spazmı (kasılmayı) önleyici etkisi vardır. Bu açıdan hazımsızlık ve bulantı durumlarında tüketilebilir. Yemekten sonra içilen bir fincan nane çayı hazımsızlığı rahatlatabilir. Yemek borusu ile mide arasındaki kapağı genişlettiği için şikayetler reflüye bağlıysa kullanılmamalıdır. 2 bardak kaynamış suyu ağzı kapaklı bir cam kavanoza koyun, içine 2 yemek kaşığı kuru ya da taze nane atın. Ağzını kapatın. 10 dk. demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra içebilirsiniz.

Papatya çayı, Uykuyu kolaylaştırma ve sakinleştirme etkisiyle bilinir. Ayrıca sindirim sistemindeki mide asidini azaltarak dispepsiye iyi gelebilir. Yarım litre kaynamış suya 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini ekleyin. Daha sonra 3-5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra papatyayı süzün ve için. Papatya Çayının kan inceltici etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Hazımsızlık ve şişkinlik sorunu olanlara öneriler

 • Doktor tavsiyelerine mutlaka uyun ve kontrollere düzenli bir şekilde gidin.
 • Tedavide kullandığınız ilaçların yan etkilerini ve bu yan etkilerden kaçınma yollarını iyi bilin. Beklenmedik bir yan etki gördüğünüzde mutlaka doktora başvurun.
 • Sigarayı bırakın. Çünkü sigara midenin koruyucu bariyerine zarar verebilir.
 • Kilonuz fazla ise diyetisyen yardımı alarak zayıflayın.
 • Eğer hazımsızlık şikayetlerinizi artıran herhangi bir yiyecek veya içecek varsa bırakın.
 • Başka bir rahatsızlık sebebiyle kullanacağınız ilacın hazımsızlığınızı arttırmaması için doktorunuza durumunuz ile ilgili bilgi verin. Doktorunuz uygun ilaç ya da ilacın yanında mide koruyucu önerebilir.
 • Yatmadan en az 3 saat önce yiyecek ve içecek tüketmeyin.

Kaynak ve daha ayrıntılı bilgi için Medikal Akademi sayfasına tıklayın!