Kendi rüzgar türbinini kendin yap!

/ 15 Mayıs 2018 / / yorumsuz

Netzeroguide sitesinde yer alan “ev yapımı rüzgar türbini nasıl yapılır?” konulu makaleyi, Yeşil Gazete gönüllü çevirmenlerinden Onur Babacan‘ın çevirisiyle sunuyoruz.

Evde elektrik enerjisi üretmeye olan ilgi çok doğal olarak günden güne artıyor. Özellikle güneş ve rüzgar enerjisi gibi evde uygulanabilir olan yenilenebilir enerji yöntemlerinin fiyatları gittikçe düşerken, fosil yakıtların, özellikle petrolün maliyeti artıyor.

Kendi eviniz için böyle bir uygulama düşünüyorsanız, hangi sistemi kurmayı seçeceğiniz kısmen yaşadığınız yere bağlı. Güneş ışığını güvenilir ve güçlü alan yerlerde güneş enerjisi uygunken, yere yakın ve sürekli esen rüzgarların bulunduğu yerlerde rüzgar enerjisi daha uygun oluyor.

Ancak kendi enerjinizi üreterek elektrik faturalarından büyük tasarruf sağlamak cazip olsa da ilk yatırım maliyeti gözünüzü korkutabilir. Rüzgar türbininizin kurulumunu kendiniz yaparsanız maliyet oldukça azalıyor ama elbette büyük bir kısmı olsa da, kurulum işçiliği maliyetin tek bileşeni değil.

Türbinin kendisi, muhafazası, ve türbini yükseltmeye yarayan kulenin de maliyeti var. Montajı yapılmış bir rüzgar türbini, eğer iyi bir fiyat bulursanız watt başına yaklaşık 3.5 Lira’ya (2 Amerikan Doları) denk geliyor. Sistemin çalışması için gerekli diğer parçaları hesaba katmadan, sadece türbinlerin maliyeti evinizin enerji ihtiyacına göre 7000 Lira’yı bulabiliyor.
Kendi türbininizi sıfırdan yaparak bu maliyeti daha da düşürmek güzel olmaz mıydı? Bunu yapmak mümkün mü? Doğrusu mümkün

Rüzgar Türbini Bileşenleri

Bir rüzgar türbini şu parçalardan oluşur: Pervane kanatları, kanatları rüzgara karşı çeviren kızak, sistemi rüzgar yüksekliğine yükselten kuleaktarma organları ve jeneratör.

Aktarma organlarını imal etmenin en kolay yolu, “doğrudan tahrikli” (ing: direct drive, ed.) olacak şekilde jeneratörü pervanenin tam arkasına monte etmektir. Böylece karmaşık dişli mekanizmalarıyla enerjiyi yere aktarmaya gerek kalmayacak ve türbinin hem yapımı hem bakımı kolaylaşacaktır.

Plan

Rüzgar enerjisinin popüler hale gelmesiyle kendi rüzgar türbininizi yapmak için gerekli planları internette ücretsiz bile bulmak artık mümkün. Hatta YouTube’da yapım sürecini detaylarıyla anlatan öğretici videolar bile bulabilirsiniz. Bütün bunların hepsi bir tık ötede, bu makaleyi okuduktan sonra konuyu daha fazla araştırma isteği duyarsanız, işiniz hiç de zor değil!

Bunların dışında, daha ayrıntılı yapım planlarını düşük fiyatlara bulmanız da mümkün. Bu planları takip etmek ve uygulamak daha kolay olabileceği gibi daha zor da olabilir.

Burada detaylı bilgi vermek yerine, asıl aktarmaya çalıştığımız fikir şu: Bu büyük bir devlet sırrı değil, rüzgar enerjisi yıllardır kullanımda olan bir teknoloji ve uygulaması için gerekli bilgilere ulaşmak el yakmıyor.

Aletler, Pervane kanatları ve Jeneratör ..

Yeşil Gazete için çeviren: Onur Babacan

Yazının özgün hali (ingilizce) için tıklayınız.

(Netzeroguide.com, Yeşil Gazete)

Devamı için buraya tıklayın!

Yorum yaz