Temel Lise Bursu

/ 2 Temmuz 2015 / / 1 Yorum

Temel Lise’ye kayıt yaptıracak öğrencilere değil, özel kolaj ve /veya okullara gidecek bütün öğrencilere devlet 2014-2015 öğretim yılından itibaren burs vermeye başladı. Bursun miktarı ve kaç kişiye verileceği gibi konular her yıl MEB ve Maliye Bakanlığı’nın görüşmeleri çerçevesinde yeniden belirlenecek.

 

Devletten 350 bin öğrenciye özel okul teşviği çıktı: Kaç temel lise öğrencisi ne kadar burs alabilecek?

Özel Okul İçin Teşvik Başvuruları Ağustosta Yapılacak


Özel Okullara Devlet Desteği (Teşvik)

  • Devlet Desteği, 1-4.sınıfalar, 5-8.sınıflar, 9-12. sınıflar gibi tüm eğitim süresince devam edecek.
  • Ancak sınıf tekrarlayan öğrenciler destek hakkını kaybedecek. Destek ana okulundan itibaren 12´nci sınıflar dahil tüm sınıf seviyelerinde verilebilecek.
  • Öğrencinin durumu velinin dolduracağı tespit formu ile belirlenecek. Öğrencinin bir önceki yıldaki başarı durumu puanlanacak. Ailenin aylık gelir durumu da puanlandırmaya tabi olacak.
  • Temel Liselerde öğrenci başına yıllık 3000 ile 3500 TL devlet desteği öngörülmektedir.
  • Teşvik alacak öğrenci sayısı her yıl MEB ve Maliye Bakanlığının görüşmeleri sonucunda açıklanacaktır.

İlgili son yönetmelik için tıklayın (17.01.2015)

Temel Liselere Burs Haberi

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında özel okullara öğrenci başına destek veren Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) burs verilecek öğrencilere ilişkin yapılan değerlendirmelerin ayrıntıları ortaya çıktı. Bu kapsamda Bakanlığın özel okul bursundan yararlanmak isteyen öğrencileri bazı kriterler doğrultusunda puanlamaya tabi tuttuğu belirlendi. Türkiye gazetesinin haberine göre, yeni eğitim öğretim yılında çocuğu için özel okul bursu başvurusu yapacak olan aileleri yakından ilgilendiren o kriterler: -Öğrencinin okul başarısı -Not ortalaması 85-100 olan öğrenciye “20 puan” -Türkiye’yi uluslararası olimpiyatlarda temsil etmesi-“15 puan” -Ulusal ve il düzeyinde yapılan yarışmalarda aldığı dereceler- “5-10 puan” – Ailenin aylık toplam geliri – Geliri 750 liradan daha az olan ailenin çocuğuna “10 puan” -Ailede öğrenim gören diğer çocukların varlığı “4-8 puan” -Anne ve babanın hayatta olup olmaması “3-10 puan” -Harp veya vazife malulü sayılanların ilk ve ortaöğrenim çağındaki çocukları “10 puan” -Disiplin cezası alan öğrencinin ise burs için yapılan puanlamasından 10 puanı siliniyor.

Öğrencinin durumu velinin dolduracağı tespit formu ile belirlenecektir.

* Öğrencinin bir yıl önceki yılda başarı durumu,
* Ailenin aylık gelir düzeyi araştırılacak,
* Olimpiyat başarısı gibi başarıları dikkate alınacak.

Ayrıca bakınız: Temel Lise Teşvikleri

Temel liselere geçmek isteyen herkes devlet teşvikinden yararlanabilecek mi?

Devlet teşvikleri ilk kez geçen yıl uygulandı. Toplamda 250 bin öğrenciye teşvik bursu verilmesi planlandı. Uygulamanın ilk yılı olması nedeniyle teşvik verilecek öğrenci sayısının tamamı bu haktan yararlanmadı. Bu yıl bakanlığın ne kadar teşvik vereceğini bilmiyoruz. Bir öğrenciye teşvik bursunun verilmesi öğrencinin ve velisinin burs koşullarını taşımasına bağlı. Bu değerlendirmeyi bakanlık yaptığı için her öğrencinin teşvik bursundan yararlanması teorik olarak mümkün değil.

Devlet teşviki alabilmeleri için ailelerin nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?

Devletten teşvik bursu alabilmenin ilk yolu halihazırda bir devlet lisesinde okuyor olmak veya bir devlet lisesini kazanmak. Durumu buna uygun öğrencilerin velileri bakanlık tarafından belirlenen tarihler arasında başvurularını yapıyorlar ve öğrencinin başarısı, sosyo-ekonomik durumu, okuyan kardeş sayısı gibi pek çok kritere göre burs hakkını elde edebiliyorlar. Bu hakkı elde eden öğrenci bakanlık tarafından teşvik burslu öğrenci okutmasına izin verilen istediği özel okula naklini yaptırabiliyorlar.

Temel Lise Bursu

Yorum yaz

Temel Lise Bursu (1 Yorum)