YGS – LYS Rehberlik Ana Sayfası

YGS – LYS Rehberlik Ana Sayfası

2015 ÖSYS Kılavuzu

Acik_Tercih.Com_universite_tercih robotu_www.aciktercih_500

* Açık Tercih.Com 2015 “Üniversite Tercih Robotu” Üniversiteler-Bölümler-Taban Puanlar- Kontenjanlar
* 2015 ÖSYS Tercihleri: Kimler Hangi Tablodan Tercih Yapacaklar?

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS) Kılavuzu yayınlandı: 2015 Başvuruları başladı. Başvurular için son gün 19 Ocak 2015. Başvuru ücretleri ne kadar, YGS ücreti, LYS her oturum için kaç lira ödenecek, başvurular nereye yapılacak, nasıl yapacaksınız, şifre ve numaralar, ÖSYS’de sınavsız geçiş yapacakların YGS’ye girmesi zorunlu mu? Sınavsız geçiş yapacak meslek liseliler kaç lira yatıracak?

Sınavsız Geçiş Yapılabilecek 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulları:
Hangi meslek lisesi alan/kol/bölümü mezunları hangi myo ve önlisans bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler?

Sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır. Sınavsız geçiş öncelikleri nelerdir? Hangi bölümlere ve kimler sınavsız geçişle yerleşebilir?

YGS’de aşırı kaygı ile başetmede basit ve işe yarar teknikler!

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için süre kısalırken, öğrencilerin yoğun sınav kaygısı yaşamasının başarısızlığa yol açmaması İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikolojik Gelişim ve Danışma Merkezi Koordinatörü Uzmanı Klinik Psikolog Nilgün Köstem’den öneriler.

AOBP Hesaplama ve AOBP Katsayıları

AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı), üniversiteye yerleştirmede hala en temel bileşenlerden, unsurlardan birisi. AOBP’nin yeni sistemde etkisi % 13-15’lere kadar düşürülmüş de olsa, özellikle hedefi % 10’luk dilimde yer alan okullar olan adaylar için önemini koruduğu görülüyor. Bu nedenle, üniversite adaylarının en çok merak ettikleri bir kaç soruya burada cevap vereceğiz.

Devamı için tıklayınız!

Yorum yaz