LYS’de tercih için gereken en düşük puanlar

/ 17 Mart 2017 / / yorumsuz

LYS’de tercih için gereken en düşük puanlar kaçtır? Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir?

Yükseköğretim Programının Türü İlgili Puan Türleri Puan Koşulu
Ön lisans programlarını tercih edebilmek için İlgili YGS puan türünde En az 150 puan
Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için (Devlet Konservatuvarlarının/Konservatuvarların lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz.)

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm spektrum bozukluğu), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

YGS puan türünde En az 150 puan
Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için İlgili YGS/LYS puan türünde En az 180 puan

 

Tablo 1G – Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Nedir?
Program Türü İlgili Puan Türü Başarı Sırası*
Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde İlgili LYS Puan Türünde En düşük 150 bininci (150.000)
Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil) İlgili YGS/LYS Puan Türünde En düşük 240 bininci (240.000)
Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde İlgili LYS Puan Türünde En düşük 200 bininci (200.000)
Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde İlgili LYS Puan Türünde En düşük 40 bininci (40.000)
Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) İlgili LYS Puan Türünde En düşük 240 bininci (240.000)

* Vakıf Yükseköğretim kurumları senato kararı ile söz konusu başarı sırasına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebilmektedir.

Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil) 2016 Baraj Puanları Kaçtı?

Bk. 16. : Mühendislik programlarına ( Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil) programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 240 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır. (Okul birincisi kontenjanları dâhil) Bu madde uyarınca Bk. 16 kuralı olan programlarda uygulanan baraj puanlar aşağıda belirtilmiştir.

Puan Türü Baraj Puan

YGS-1 333,61208

MF-1 244,25215

MF-3 239,49953

MF-4 239,62433

Yorum yaz